Abp Henryk Jagodziński mianowany Nuncjuszem Apostolskim w RPA i Lesotho

Ksiądz Arcybiskup Henryk Mieczysław Jagodziński, nasz Rodak, dotychczasowy Nuncjusz Apostolski w Ghanie, został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w RPA i Lesotho.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 r. w Małogoszczu k. Kielc. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, a także, w latach 1990–1992, w Seminarium Polskim w Paryżu. Święceń prezbiteratu udzielił mu 3 czerwca 1995 ówczesny biskup kielecki Kazimierz Ryczan. W 1997 r. wyjechał do Rzymu, gdzie podjął studia na Uniwersytecie św. Krzyża, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego.

W latach 1995–1998 był wikariuszem w Parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. Na Papieskiej Akademii Kościelnej przygotowywał się do służby w dyplomacji watykańskiej, którą rozpoczął 1 lipca 2001 r. Jego pierwszą placówką była Białoruś, gdzie w latach 2001–2005 pracował jako sekretarz nuncjatury, po czym w latach 2005–2008 pełnił tę samą funkcję w Chorwacji. W 2008 został przeniesiony do Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

W latach 2015–2018 był radcą Nuncjatury Apostolskiej w Indiach. W 2018 został przeniesiony do Nuncjatury Apostolskiej w Bośni i Hercegowinie, gdzie pełnił funkcję pierwszego radcy, z zadaniem tworzenia podstaw dla nowej placówki dyplomatycznej w Czarnogórze. W 2014 otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości.

3 maja 2020 r. papież Franciszek mianował go Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Sakrę biskupią przyjął 18 lipca 2020 r. w katedrze kieleckiej. Udzielił mu ich arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, ówczesny delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej razem z abp. Salvatore Pennacchio, ówczesnym Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i bp. Janem Piotrowskim, biskupem kieleckim. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „In fines orbis” (Aż po krańce świata). Zna języki obce: włoski, francuski, angielski, chorwacki, rosyjski, hiszpański.

16 kwietnia 2024 r. papież Franciszek mianował go Nuncjuszem Apostolskim w RPA i Lesotho.

tekst za: ekai.pl