Taniec, akcenty religijne w przestrzeni publicznej i świętowanie ponad wszelkimi podziałami – tak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Ghanie.
O tradycjach w tym zachodnioafrykańskim kraju opowiedział w świątecznym programie religijnym Radia Kielce pochodzący z Małogoszcza, abp Henryk Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie.
Podkreślił, że tradycje Bożonarodzeniowe wynikają z miejscowego sposobu świętowania. Podczas mszy świętej wyraża się to w śpiewach i grze na tradycyjnych instrumentach oraz tańcu.
– Pierwszym momentem, kiedy się tańczy, jest procesja z darami. Jest ona zwykle dość długa. Niesie się w niej nie tylko chleb, wino i wodę, ale też inne produkty potrzebne do życia, np. wodę mineralną, jajka, kury, banany i inne owoce, a nawet coca-colę. W trakcie tej procesji ludzie tańczą, ale taniec jest już obecny podczas pieśni na wejście, występuje także podczas zbierania tacy. W Ghanie wystawiane są skrzynie, ludzie wychodzą z ławek i tańcząc zanoszą tam swoje ofiary – opowiada arcybiskup.
W Ghanie nie ma wigilijnej wieczerzy, ani opłatka. Świętowanie rozpoczyna się po powrocie z pasterki lub w pierwszy dzień świąt. Wtedy rozdawane są także prezenty. A co pojawia się na świątecznym stole?
– Przygotowane są tradycyjne potrawy. Nie może zabraknąć fufu. To ciasto wykonywane z manioku, z kassawy, z mąki kukurydzianej. Podaje się je z zupą, najczęściej taką dość pikantną, w której są ryby i części kurczaka – mówi abp Henryk Jagodziński. Rarytasem jest także mięso kozie i szczególny rodzaj ryżu, mieszany z pomidorami. Podawane są także owoce, w tym smażone banany.
Ghańskie domy nie są zwykle dekorowane na święta, ale w środku czasem pojawiają się szopki przypominające lokalne domki z postaciami w regionalnych strojach. Dużo rzadziej można spotkać choinki. Są też elementy związane z Mikołajem, który występuje w znanej wersji popkulturowej.
– Zewnętrzne dekoracje pojawiają się natomiast częściej w dużych miastach i są związane głównie z instytucjami lub sklepami. Np. Akra jest bardzo ładnie przystrojona i nawet w tych dekoracjach, w przeciwieństwie do krajów europejskich, występują elementy religijne. Na jednym skrzyżowaniu widziałem Świętą Rodzinę wykonaną ze światełek. Takiej dekoracji w Europie w miejscu publicznym nie zdarzyło mi się zobaczyć – przyznaje abp Henryk Jagodziński.
Arcybiskup podkreśla, że powiązanie świętowania z modlitwą jest dla Ghańczyków bardzo naturalne, a religia stanowi tam nieodłączny element życia, niezależnie od tego, jakiego ktoś jest wyznania. Do bożonarodzeniowej tradycji weszło np. spotkanie wywodzące się z anglikanizmu, zwane Dziewięć Czytań i Dziewięć Kolęd. Zebrani czytają z Pisma Świętego fragmenty dotyczące Bożego Narodzenia i przyjścia Mesjasza, śpiewają kolędy, a na zakończenie słuchają kazania i składają sobie życzenia.
– Ja byłem na takiej celebracji w parlamencie, ale obchodzi ją również prezydent Ghany. Takie spotkania są też organizowane na poziomie regionów i różnych instytucji. Spotykają się wtedy osoby ze wszystkich partii, których tu w parlamencie jest dużo, i mimo codziennych różnic, tego dnia potrafią się razem modlić. Jest to naturalne i serdeczne, zapominają o tym, co ich dzieli i razem świętują. Uroczyste sesje parlamentarne zaczynają się modlitwą: ktoś odmawia modlitwę chrześcijańską, i ktoś odmawia modlitwę muzułmańską. Tam jest czymś naturalnym, że wzywa się imienia Boga, nie ma problemu z tym, że Pan Bóg jest obecny w przestrzeni publicznej – opowiada gość Radia Kielce.
Arcybiskup podkreśla, że Ghana to kraj o dużej wolności religijnej i dużej wolności słowa. W kraju współistnieje wiele plemion i klanów oraz różne religie. Tylko 10 proc. stanowią katolicy.
tekst za: radiokielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl