Nuncjusz Apostolski w Ghanie Ksiądz Arcybiskup Henryk M. Jagodziński poświęcił 5 czerwca 2022 r. w Małogoszczu kościółek św. Stanisława, konsekrowany niegdyś w 1599 r., wokół którego założono parafialny cmentarz grzebalny. Nieużywana od lat świątynia odzyskała blask i ponownie będzie w niej sprawowana liturgia.
Od dawna nie była tutaj odprawiana Eucharystia – kościół był zamknięty. Dzisiejsza Msza św. pod przewodnictwem abp. Henryka Mieczysława Jagodzińskiego, była pierwsza od dziesięcioleci.
– Mam ponad 70 lat, co niedzielę chodzę do kościoła parafialnego, ale tutaj, w tym kościółku, jestem po raz pierwszy – mówi KAI pan Kazimierz. Jak dodaje ks. Henryk Makuła, proboszcz w Małogoszczu, gdy po raz pierwszy znalazł się we wnętrzu, „kościółek nie wyglądał jak świątynia”. Staraniem parafian i darczyńców przeprowadzono gruntowną konserwację, która będzie jeszcze kontynuowana. Założono już energię elektryczną i nagłośnienie, przeprowadzono konserwację malowideł z XVII w., zainstalowano nowe okna, wykonano prace stolarskie i wiele innych prac remontowych.
– Żyję już ponad 50 lat, ale nie pamiętam, aby była tutaj Msza św. – mówił abp Jagodziński. W homilii przypominał m.in. historię budowy kościoła, w tym legendy, jak tę, że w tym miejscu na wzgórzu miał być sprawowany kult pogański.
– Historia tego kościoła jest historią wiary człowieka. Po entuzjazmie, gdy nastąpiła decyzja o budowie domu Pańskiego, nastały czasy pewnego opuszczenia czy zaniedbania – mówił nuncjusz apostolski, przypominając np. czasy I wojny światowej, gdy Niemcy trzymali w kościółku konie, a w zakrystii urządzili kuchnię polową.
– Ksiądz proboszcz wymienił wiele osób, które zaangażowały się w odnowienie tej świątyni. Jest to wielka radość, że tak zbożny cel zjednoczył tak wielu ludzi, nie mówiąc już o ofiarności parafian z Małogoszcza– zauważył nuncjusz.
Nawiązał także do dzisiejszego święta. – Do momentu Zesłania Ducha Świętego apostołowie byli przerażeni i wśród niektórych budziły się wątpliwości. Dopiero kiedy zastąpił Duch Święty, na uczniów zstąpiła moc i siła i już nie bali się głosić Ewangelii. Uczniowie ich uczniów dotarli aż tutaj, do Małogoszcza – mówił. Zauważył także, że „trzeba było mieć wielką wiarę, aby odkryć piękno tego kościółka pod patyną czasu”.
Parafianie i goście bardzo licznie przybyli na uroczystość i z zainteresowaniem wchodzili do wnętrza świątyni, gdyż większość z nich uczestniczyła we Mszy św. na zewnątrz – kościółek jest niewielkich rozmiarów.
Kościółek pw. św. Stanisława został zbudowany z inicjatywy ks. Jakuba Biedy Chrostkowica na tzw. Babinku – wzgórzu w Małogoszczu, wzmiankowanym w dokumentacji w 1342 r. Od 1817 r. spełniał on rolę kaplicy cmentarnej – wokół znajduje się cmentarz parafialny. Obraz św. Stanisława z ołtarza głównego został skradziony – obecnie umieszczono w nim kopię.
Nuncjusz apostolski ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 r. w Małogoszczu k. Kielc, w rodzinie Józefa i Janiny. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 r. z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku-Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na Uniwersytecie Świętego Krzyża, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
Rozpoczął służbę dyplomatyczną dla Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r. Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 r. rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, następnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi. Pracował także w placówkach dyplomatycznych w Bośni i Hercegowinie. W wielu miejscach na świecie współpracował z Polonią, a także ze środowiskami uniwersyteckimi. 3 maja 2020 r. został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Ghanie.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl