Abp Henryk Jagodziński w Proszowicach: Maryjo, umieść nas w sercu Twego Syna

Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński, Nuncjusz Apostolski w RPA i Lesotho, przewodniczył 13 maja 2024 r. Nabożeństwu Fatimskiemu w parafii Wniebowzięcia NMP w Proszowicach. Te nabożeństwa wpisują się w trwający w parafii Rok Ojca Rafała.

O godz. 19.00 rozpoczęła się Msza św., w czasie której modlono się szczególnie za mieszkańców Jazdowiczek i Gniazdowic, którzy przygotowali oprawę liturgiczną. W Eucharystii uczestniczyły m.in. dzieci pierwszokomunijne, które przeżywają Biały Tydzień.

W homilii arcybiskup nuncjusz przypomniał wydarzenia z Fatimy, które miały miejsce w 1917 r., kiedy to Matka Boża objawiła się trojgu pastuszkom: Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji. – Podczas, gdy różne kraje walczyły zaciekle ze sobą, gdy próbowano rozwiązywać problemy siłą przemocy, w Portugalii Matka Boża objawiła trójce dzieci drogę do prawdziwego pokoju – mówił abp Jagodziński.

Nawiązując do słów, które Maryja przekazywała dzieciom, arcybiskup wspomniał o modlitwie różańcowej i zauważył, że „daje ona chrześcijanom wiele pociechy”. – Korzystają z niej matki i ojcowie, którzy usilnie proszą o nawrócenie swoich dzieci; pracujący, którzy muszą radzić sobie z niepewną sytuacją ekonomiczną; ludzie młodzi, którzy chcą poświęcić swoje siły, aby żyć radością Ewangelii (…). Litanie różańcowe jednoczą nas z ludźmi, którzy cierpią: chorymi, grzesznikami i migrantami. Modląc się za nich, czujemy się odpowiedzialni za niesienie im pomocy.

Kończąc homilię abp Henryk Jagodziński wołał za bł. Alvaro del Portillo: „Pragniemy złożyć się w Twoim Niepokalanym Sercu (…), umieść nas także w sercu Twego Syna”.

Po Mszy św. rozpoczęła się modlitwa różańcowa prowadzona przez mieszkańców Jazdowiczek i Gniazdowic oraz dzieci pierwszokomunijne. Następnie wierni przeszli w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła, śpiewając pieśń „Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon”. Figura była niesiona przez druhów strażaków z OSP Gniazdowice i mieszkańców Jazdowiczek.

Zwieńczeniem pierwszego Nabożeństwa Fatimskiego było odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego i pasterskie błogosławieństwo udzielone przez Księdza Arcybiskupa.

xmhas