Abp Józef Kowalczyk: Wpatrujmy się w postać świętego Józefa i podziwiajmy go

Uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Kowalczyka zakończony został Rok Świętego Józefa w diecezji kieleckiej. – Potrzeba nam wstawiennictwa opiekuna rodzin – mówił w swojej homilii były prymas Polski.

Przypomnijmy, że Rok Świętego Józefa został ustanowiony przez papieża Franciszka dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia Opiekuna Świętej Rodziny patronem Kościoła katolickiego. Jego zakończenie przypadło na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

– Zgodnie z prośbą Ojca Świętego kończymy rok właśnie 8 grudnia. jednocześnie przezywamy adwent, więc jesteśmy w duchowej gotowości, aby oczekiwać na Święta Bożego Narodzenia, pracować nad sobą i myślę, że nie trzeba robić podsumowań tego roku, ale warto trwać przy świętym Józefie, uczyć się i być jego dobrym oraz pojętnym uczniem w cierpliwości, otwartości serca i akceptacji woli Bożej. Jest on naszym ziemskim ojcem i wzorem do naśladowania – mówił biskup Jan Piotrowski, nawiązując do diecezjalnej peregrynacji obrazu świętego Józefa.

Peregrynacja rozpoczęła się w kościele św. Józefa Robotnika. Tam również odprawiona została uroczysta Msza Święta na zakończenie Roku Świętego Józefa. Odprawił ją arcybiskup Józef Kowalczyk, który jako nuncjusz apostolski poświęcił tę świątynię 19 listopada 1995 roku.

– Z wielką radością przystępuję do Ołtarza Pańskiego w tej pięknej świątyni, która jest owocem pracy rąk ludzkich oraz wyrazem miłości i nadziei tej parafii i tego ludu. Obejmujemy budowniczych tego kościoła modlitwą. Cieszę się, że mogę tu ponownie być i wyrazić swoją radość oraz dziękczynienie – tłumaczył były prymas Polski.

W dalszej części swojej homilii przypomniał, że święty Józef jest dobrym patronem również we współczesnym świecie.

– Wpatrujmy się w postać świętego Józefa i podziwiajmy go. Nade wszystko starajmy się jednak, na miarę naszych możliwości, naśladować go w miłości Boga i bliźniego. Jest on wspaniałym przykładem i patronem Kościoła powszechnego. Jego wstawiennictwa nam bardzo potrzeba – dodał.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Arcybiskupa i galeria zdjęć