Ojciec Święty przyjął rezygnację kard. Stanisława Dziwisza z funkcji metropolity krakowskiego, złożoną przez niego, zgodnie z prawem kanonicznym, już dwa lata temu, w chwili ukończenia 75. roku życia. Nowym metropolitą krakowskim Papież ustanowił dotychczasowego metropolitę łódzkiego, abp. Marka Jędraszewskiego. Jest on profesorem nauk teologicznych, a także wytrawnym znawcą filozofii, którą od lat wykłada.
Urodził się w Poznaniu w 1949 r. Studiował najpierw w tamtejszym Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w tym mieście. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W latach 1973-1975 był wikariuszem parafii św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wielkopolskiego. Następnie podjął studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie obronił doktorat o filozofii Levinasa. Po powrocie do kraju był prefektem poznańskiego seminarium, wykładowcą Papieskiego Wydziału Teologicznego i redaktorem naczelnym Przewodnika Katolickiego. W 1991 r. habilitował się w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie z filozofii Sartre’a i Levinasa.
Sześć lat później ks. Jędraszewski został biskupem pomocniczym w Poznaniu. Równocześnie był tam profesorem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. 11 lipca 2012 r. Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą łódzkim.
Od 2014 r. abp Jędraszewski jest zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Pełni w niej ponadto funkcje członka Rady Stałej, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, Komisji Wychowania Katolickiego i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Jest delegatem episkopatu ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Nowy metropolia krakowski jest także przewodniczącym Komisji ds. katechezy, szkół i uniwersytetów Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Papież Franciszek włączył go ponadto do grona członków Kongregacji Edukacji Katolickiej.
lg/ rv
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl