W Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie odbyły się główne uroczystości odpustowe z okazji przypadającej w tym roku 800. rocznicy śmierci bł. Wincentego Kadłubka.
Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Mszę św. koncelebrowali m.in. Biskup Kielecki Jan Piotrowski i Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Te trzy diecezje wiążą się bowiem z życiorysem bł. Wincentego Kadłubka. W uroczystości wziął udział także opat generalny zakonu cystersów ojciec Mauro Leporim z Rzymu.
Jak przypomniał abp Stanisław Gądecki, dzięki bł. Wincentemu Kadłubkowi znamy początki Królestwa Polskiego. – Wincenty Kadłubek to postać kluczowa dla myślenia o wczesnych losach naszego państwa i polskiej historiografii. Jego kronika powstała, jak sam pisał z miłości do Ojczyzny i starożytnej literatury. Dzięki niemu znamy początkowe dzieje Królestwa Polskiego – zaznaczył hierarcha.
Biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej przyznał, że bł. Wincenty Kadłubek był osobą głębokiej wiary, ale też niezwykle intelektualną. – To wszystko go dysponowało w jakiś sposób na stolicę biskupów krakowskich. To pragnienie świętości było wówczas bardzo głębokie, stad też jego decyzja, aby być tu w Jędrzejowie, w tym pierwszym polskim opactwie cystersów i tu dorastać w świętości, jaką Pan Bóg mu zadał podczas chrztu świętego – powiedział biskup Jan Piotrowski.
– Bł. Wincenty Kadłubek swoje ostatnie pięć lat przeżył w ciszy klasztornej celi i według konkretnego rytmu życia zakonnego. Warto także przypomnieć, że zwracał on uwagę na kult Najświętszego Sakramentu. To jemu zawdzięczamy święcące się czerwone, wieczne lampki przy tabernakulum – podkreśla biskup Krzysztof Nitkiewicz.
– To wynikało z zaleceń Soboru IV, w którym uczestniczył Wincenty Kadłubek. Kiedy wrócił do Polski, a sam kochał Pana Jezusa obecnego w Eucharystii, to z wielką gorliwością zaczął wprowadzać te zalecenia Soboru zaczynając od diecezji krakowskiej. Stąd te lampki rozprzestrzeniły się na całą Polskę i przetrwały do dzisiaj – wyjaśnia biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Uroczystości jubileuszowe potrwają do 8 marca 2024 roku. W tym czasie wszyscy odwiedzający sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie będą mogli otrzymać odpust zupełny.
Wincenty Kadłubek spoczywa w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie, w kaplicy bocznej. Został beatyfikowany w drugiej połowie XVIII wieku. Trwają starania o jego kanonizację.
tekst za: radiokielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl