Abp Tadeusz Wojda: Doświadcza nas epidemia rosnącej nienawiści

Nadal potrzebujemy obecności Matki Bożej Łaskawej, a Ona oczekuje nas - mówił w homilii, w kieleckiej katedrze pochodzący z Kielecczyzny arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański.

Hierarcha podkreślił, że potrzebujemy Maryi zwłaszcza teraz w tym niezwykle dla nas trudnym czasie. - Potrzebujemy Jej mocno zwłaszcza teraz, kiedy doświadcza nas epidemia koronawirusa, ale może jeszcze bardziej epidemia rosnącej nienawiści, wzajemnej agresji, podziałów i przemocy, wszelkich form niesprawiedliwości i zła, tych sądów publicznych w mediach i walki z Kościołem - zaznaczył hierarcha.

Metropolita gdański w Święto Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, patronki miasta przypomniał, że Maryja jest drogą w drodze do Jezusa Chrystusa, a w tej drodze potrzebna jest nam właściwa modlitwa, nie ta w pośpiechu i nie byle jaka, bo w konsekwencji prowadzi nas to do słabej wiary.

- Wyznajemy jedną wiarę, a mimo tego, często nie znajdujemy wspólnego języka - mówił metropolita gdański. - Jesteśmy mocno poróżnieni, dzieli nas egoizm, dopada nas relatywizm. Jak więc tę jednomyślność budować? Uczniowie też byli różni, a jednak pozostawali w jedności, znaczy, że łączyła ich jakaś nadzwyczajna moc, to wiara w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego - powiedział hierarcha.

Hierarcha przypomniał wiernym, że już od początku XVII wieku czuwa w kieleckiej katedrze Matka Boża Łaskawa, a potwierdzają to liczne zapiski i podziękowania za otrzymane łaski.

- Liczni pielgrzymi zawierzali Jej, prosili Ją o pomoc w zmaganiu się ze swoją biedą. Pokazywali wielkie przywiązanie do Niej. To dzięki temu rozpoczęty kult maryjny trwa po dzień dzisiejszy. Jest on wspaniały i bogaty, jest kultem, który angażuje nas wszystkich. Bądźcie świadomi, że nie może być to tylko kult, Ona ma przemieniać nasze życie. Ono powinno się nieustannie zmieniać - zaznaczył metropolita gdański.

30 lat temu, 6 września 1991 roku Stolica Apostolska zatwierdziła tytuł Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem „Łaskawej” lub „Matki Łaski Bożej”, jako patronki Kielc. Święto patronalne odbywa się co roku 7 maja i jest obchodzone w całej diecezji. W Kielcach ma ono rangę uroczystości.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Homilia Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM