W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 5 czerwca 2022 r. w Brzezinach szczególnie wzywano Jego przyjścia. Podczas Eucharystii pallotyn, ks. abp Tadeusz Wojda, pochodzący z tej parafii, udzielił bowiem Sakramentu Bierzmowania 54 młodym osobom. Uroczystość rozpoczęło jednak wprowadzenie relikwii św. Wincentego Pallottiego, założyciela Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, którego integralną częścią są księża pallotyni i siostry pallotynki.
Relikwie św. Wincentego parafia Brzeziny otrzymała z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego – wcześniej były w posiadaniu bł. Stefana Wyszyńskiego. Zostały umieszczone w specjalnie przygotowanym relikwiarzu z podobizną patrona, ufundowanym przez rodzinę z Kowali.
Metropolita gdański w swej płomiennej homilii pytał wszystkich zebranych w brzezińskim wieczerniku: „Czy ja rzeczywiście wierzę w Jezusa Chrystusa i jestem w stanie powiedzieć, w każdej chwili, gdy mnie ktoś zapyta, czy jesteś wierzący? – Jestem wierzącym. Czy ja mam taką odwagę? A jeśli nie ma takiej odwagi, to kolejne pytanie dlaczego ja nie mam takiej odwagi?” Szukając odpowiedzi ks. arcybiskup Wojda przybliżył postawę i wiarę Apostołów oraz pierwszych chrześcijan i podsumował, że „dzisiaj przeżywamy ten sam moment Zesłania Ducha Świętego, po to właśnie, byśmy się nie wstydzili naszej wiary. Byśmy zawsze mieli odwagę tę wiarę wyznawać, w każdej sytuacji, jak mówi papież, na ulicy, w szkole, w pracy, w biurze, gdziekolwiek się znajdujemy.”
Nawiązał także do postaci św. Wincentego Pallottiego, „człowieka, który dobrze rozumiał czym jest wiara”. Przypomniał m.in. jego słowa, które zapisał w dzienniczku wstępując do seminarium: „Jeśli miałbym nie być świętym w moim życiu, to lepiej niech umrę.”
Św. Wincenty żył na przełomie XVIII i XIX w. i otrzymał tytuł „apostoła Rzymu". Bywa uważany za ojca współczesnego ruchu ekumenicznego, ponieważ zapoczątkował Oktawę Modlitw o jedność. Podejmował różne dzieła miłosierdzia. Zmarł z powodu choroby, której nabawił się spowiadając w zimnym kościele, oddawszy swój płaszcz żebrakowi.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl