Ambasador Sri Lanki z wizytą u Biskupa Kieleckiego

W poniedziałek, 13 listopada 2023 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski gościł Dhammikę Semasinghe – ambasador Sri Lanki w Polsce oraz Jacka Czaudera – konsula honorowego Sri Lanki.

W spotkaniu uczestniczyli także: ks. prałat Bazyl Fernando, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjny na Sri Lance, ks. prałat dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce oraz Łukasz Wilczyński – przedstawiciel Stowarzyszenia Open Doors Polska.

- Po krótkiej wizycie w Sanktuarium na Świętym Krzyżu postanowiliśmy odwiedzić gościnną Diecezję Kielecką oraz księdza biskupa Jana, który jest przewodniczącym Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Rozmawialiśmy o możliwościach współpracy między Polską, a Sri Lanką; o pomoc, jaką Polska oferuje Sri Lance – mówi ks. dr Maciej Będziński.

W czasie spotkania zrodził się pomysł, aby ufundować statuę św. Maksymiliana Kolego do kościoła, któremu on właśnie patronuje na Sri Lance.

- Święty Maksymilian Kolbe, który podróżował wielokrotnie do Japonii, zatrzymał się w Kolombo – stolicy Srli Lanki (wtedy Cejlonu). Jest tam żywy kult tego polskiego świętego. Biskup Jan Piotrowski postanowił, że Diecezja Kielecka ufunduje taką właśnie figurę, która zostanie wykonana w Polsce i będzie przetransportowana na Sri Lankę – dodaje ks. Będziński.

Warto także wspomnieć, że na Cejlonie do dzisiaj jest pamiętana historia pierwszego seminarium duchownego, które zostało stworzone przez Papieskie Dzieła Misyjne. Była to pierwsza fundacja pomocowa dla seminarium zagranicznego.

xmhas