Apel kieleckiej policji do seniorów

Oszust może odwiedzić cię lub skontaktować się z Tobą jako osoba bliska, policjant, urzędnik, sprzedawca, pracownik banku, służby zdrowia lub spółdzielni.

Nadmierna ufność, roztargnienie czy też brak należytej ostrożności to najczęstsze słabości, które wykorzystywane są przez oszustów, a wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad, które uchronią przed utratą dóbr materialnych.

ZAPAMIĘTAJ!

- Policja wykonując swoje obowiązki służbowe nigdy nie będzie żądać od Ciebie czy Twoich bliskich przekazania pieniędzy!

- Oszuści podają się za lekarza, który dzwoni i powołując się na ciężką chorobę osoby bliskiej oczekuje wysokich kwot pieniędzy na leczenie!

- Nie udzielaj przez telefon informacji dotyczących danych osobowych, numerów kont bankowych, haseł do nich, kodów BLIK oraz danych dotyczących Twojego stanu majątkowego.

- Nigdy nie dawaj pieniędzy obcym osobom nawet jeżeli ktoś twierdzi, że jest znajomym Twoich dzieci lub wnucząt. Zweryfikuj tę informację u osoby bliskiej, na którą ktoś się powołuje. Jeżeli wydaje Ci się, że to próba oszustwa nie wahaj się i natychmiast zawiadom Policję dzwoniąc pod 112.

- Uważaj na oszustów podających się za pracowników banku. Jeżeli ktoś za pośrednictwem telefonu informuje cię o tym, że twoje pieniądze są zagrożone i mówi abyś zainstalował specjalną aplikację, nie wierz w to! Rozłącz się i natychmiast zadzwoń na infolinię lub udaj się do banku.

- Gdy zadzwoni osoba, która podaje się za członka rodziny informując, że spowodował wypadek lub jest ciężko chory, należy się rozłączyć i zadzwonić do osoby, na którą powołuje się rozmówca, aby zweryfikować to czy historia opowiedziana przez telefon jest prawdziwa.

Apelujemy również do osób młodych – informujcie Waszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą wykorzystać ich ufność i życzliwość.