Oszust może odwiedzić cię lub skontaktować się z Tobą jako osoba bliska, policjant, urzędnik, sprzedawca, pracownik banku, służby zdrowia lub spółdzielni.
Nadmierna ufność, roztargnienie czy też brak należytej ostrożności to najczęstsze słabości, które wykorzystywane są przez oszustów, a wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad, które uchronią przed utratą dóbr materialnych.
ZAPAMIĘTAJ!
- Policja wykonując swoje obowiązki służbowe nigdy nie będzie żądać od Ciebie czy Twoich bliskich przekazania pieniędzy!
- Oszuści podają się za lekarza, który dzwoni i powołując się na ciężką chorobę osoby bliskiej oczekuje wysokich kwot pieniędzy na leczenie!
- Nie udzielaj przez telefon informacji dotyczących danych osobowych, numerów kont bankowych, haseł do nich, kodów BLIK oraz danych dotyczących Twojego stanu majątkowego.
- Nigdy nie dawaj pieniędzy obcym osobom nawet jeżeli ktoś twierdzi, że jest znajomym Twoich dzieci lub wnucząt. Zweryfikuj tę informację u osoby bliskiej, na którą ktoś się powołuje. Jeżeli wydaje Ci się, że to próba oszustwa nie wahaj się i natychmiast zawiadom Policję dzwoniąc pod 112.
- Uważaj na oszustów podających się za pracowników banku. Jeżeli ktoś za pośrednictwem telefonu informuje cię o tym, że twoje pieniądze są zagrożone i mówi abyś zainstalował specjalną aplikację, nie wierz w to! Rozłącz się i natychmiast zadzwoń na infolinię lub udaj się do banku.
- Gdy zadzwoni osoba, która podaje się za członka rodziny informując, że spowodował wypadek lub jest ciężko chory, należy się rozłączyć i zadzwonić do osoby, na którą powołuje się rozmówca, aby zweryfikować to czy historia opowiedziana przez telefon jest prawdziwa.
Apelujemy również do osób młodych – informujcie Waszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą wykorzystać ich ufność i życzliwość.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
I Nieszpory
z Niedzieli Palmowej
czyli Męki Pańskiej.
Prefacja o Męce Pańskiej
– nr 17.
Msza o powołania
w parafii św. Michała Archanioła
w Koniecpolu.
† Adolf Karcz 1988
† Edward Wojda 2016
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl