Pod koniec stycznia s. Nazarena Scopelliti, przełożona domu Zgromadzenia Sióstr Kolegium Świętej Rodziny, otrzymała z rąk Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, medal Beati Misericordes. Medal jest wyrazem wdzięczności za dwadzieścia lat jej posługi w areszcie wśród osadzonych.
Uroczystość wręczenia medalu miała miejsce w areszcie, po Mszy św., której przewodniczył bp Jan Piotrowski słowa podziękowania za ofiarną pracę złożyli siostrze dyrektor aresztu płk Krzysztof Czekaj, oraz wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski.
- „Medal ks. Biskupa przyznawany jest wszystkim tym, którzy służą swoją pomocą potrzebującym i czynią to w wyjątkowy sposób" - mówi ks. prałat Tomasz Rusiecki, Wikariusz Biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. - „Siostra Nazarena od 20 lat posługuje osadzonym w kieleckim areszcie śledczym. Ta jej obecność dla tych ludzi odciętych od świata, jest jedną wielką katechezą, a jej praca jest czymś w rodzaju przywracania nadziei. Osadzone w areszcie kobiety, dzięki jej obecności i zachęcie przemieniają swoje życie" - dodał ks. Rusiecki.
_______________
Z siostrą Nazareną przełożoną zakonu Zgromadzenia Sióstr Kolegium Świętej Rodziny, dyrektorką Katolickiego Przedszkola im. Kard. Pietro Marcelino Corradini w Kielcach rozmawia Władysław Burzawa.
- Czy siostra pamięta pierwszy dzień swojej posługi w kieleckim areszcie?
- Tak, doskonale to pamiętam. To było dwadzieścia lat temu 29 stycznia, w tym dniu miałam iść tam z innymi siostrami, ale one nie mogły tam pójść ze mną. Sama musiałam jechać autobusem do więzienia, nie wiedziałam dokładnie gdzie ono się znajduje, i jak tam można się dostać. Trafiłam, zaczęłam pukać do bramy do drzwi, już miałam wracać z powrotem do domu, bo się bałam, ale drzwi się otworzyły, pracownicy aresztu zaprowadzili mnie do osadzonych kobiet i tak zaczęłam pracę wśród więźniów, aby głosić im miłość Pana Jezusa.
- Jak często siostra odwiedza osadzone kobiety i na czym polega ta posługa?
- Jak tylko mam więcej czasu to chodzę dwa razy w tygodniu, w środę i w niedzielę, wtedy uczestniczę wraz z kobietami w Eucharystii sprawowanej w więziennej kaplicy. W środy głoszę katechezę, przygotowujemy wspólnie - zgodnie z rokiem liturgicznym, np. jasełka, albo na Wielki Post Misterium Paschalne. W ten sposób mogę przybliżać osadzonym prawdę, o tym, że kto się zbliża do Jezusa ma szansę na zmianę swojego życia. Bez Jezusa człowiek nie ma żadnej szansy. Osadzone w areszcie są odcięte od świata, ale mogą pracować nad sobą, aby przygotować się na realia, które czekają je po wyjściu poza mury więzienia. Ludzi osadzonych w więzieniach nie możemy zostawić bez pomocy. Kościół ma obowiązek być wśród ludzi, którzy są opuszczeni i którzy przeżywają różne trudności. Tych ludzi staram się zrozumieć, często pochodzą z rozbitych rodzin, nie mają pracy, są w nałogach, wcześniej zaznali wiele zła i cierpienia, nie znali miłości i Boga.
- Często słyszy się, że nie warto pomagać ludziom, którzy przekroczyli prawo, i sami są winni temu, co ich spotkało.
- Ja ich nie potępiam, nie interesuje mnie, dlaczego trafili do tego miejsca, ja jestem tam, aby im dawać nadzieję, a nie rozliczać z ich życia. Musimy pamiętać, że Pan Jezus umierał za wszystkich, nie tylko za ludzi dobrych, ale umierał przede wszystkim za grzeszników. Tylko Jezus zna prawdę o nas wszystkich. Ci ludzie w którymś momencie swojego życia się zagubili i nie potrafią kochać, ponieważ sami nie byli kochani. Szkoda, że nie potrafimy na innych patrzeć z taką miłością. Bardzo często, gdy aresztanci wychodzą na wolność nie znajdują zrozumienia wśród społeczeństwa, które ich odrzuca. To powoduje, że bardzo często nie mając z nikąd pomocy wracają na drogę zła. Dlatego na drugiego człowieka musimy patrzeć z większą miłością, i nigdy nikogo nie przekreślać.
- Dziękuję za rozmowę.
tekst za: Niedziela Kielecka
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl