Wyjątkowy klimat miały dzisiaj obchody Święta Niepodległości w kościele św. Jana z Dukli w Bęczkowie, odbywane w duchu wolności ojczyzny, ale i wolności od nałogów, gdy bp Marian Florczyk wprowadził ikonę Matki Bożej „Niewyczerpany Kielich”. To patronka walczących z nałogami.
Przy kościele w Bęczkowie w Górach Świętokrzyskich od lat gromadzi się diecezjalne duszpasterstwo trzeźwości, organizowane są spotkania promujące trzeźwy styl życia i powstaje terenowa droga Krzyżowa „Ku wolności mojej i twojej”, prowadząca z kościoła na jedną z „domowych” gór Stefana Żeromskiego – Radostową. Zainaugurowana w Niedzielę Palmową 2022 r. przez Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszenie św. Jacka z Dukli, działające w Bęczkowie, liczy 6 km. Kaplice kalwarii, powstające przy wsparciu społeczności lokalnej, są już gotowe w połowie.
Najnowszą inicjatywą jest poświęcona dzisiaj ikona, dla środowiska walczących z nałogiem.
– Ta ikona odbiera szczególny kult w Rosji. Modlą się przy niej uzależnieni i jest bardzo dużo nawróceń – mówi KAI ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.
Kopię ikony z Rosji wykonała Bogusława Łukasiewicz. Był to dar dla bp. Mariana Florczyka. Autorka jest pedagogiem specjalnym, od dłuższego czasu jest związana z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Twórców Sztuki Sakralnej w Krakowie i z Grupą Lumen.
Ze słowami wdzięczności za ten dar zwrócił się do niej bp. Florczyk. W homilii rozważał pojęcie wolności i niewoli oraz niepodległości w kontekście wolności osobistej i narodowej oraz wyboru określonych zachowań ludzkich. Odniósł się do uzależnień.
– Dzisiaj wielkie święto narodowe, odzyskania wolności, niepodległości po 123 latach – przypomniał. – Wolność to wielki skarb, który dał nam Bóg. Niejednokrotnie ten dar jest marnowany z naszej winy, złe wybory powodują jego utratę – mówił, nawiązując do sytuacji w biblijnym raju. Przypomniał, ze „ku wolności wyswobodził nas Chrystus”, jak mówi Pismo Święte.
– Czy ta wolność jest łatwa? Ten, który się zmaga o wolność ponosi wielki wysiłek i krzyż, ten, który o nią nie walczył nie zrozumie tego – zauważył bp Florczyk w kontekście zmagań z nałogami. Mówił także o m.in. o walkach polskich żołnierzy pod Monte Cassino, gdzie „posłała ich miłość do ojczyny”, o ofiarnie opiekujących się dziećmi, starszymi, dla których nie jest to niewola, ale wolny wybór.
– W Narodowe Święto Niepodległości spotykają się dzisiaj w tym kościele ci, którzy swoje życie mogą traktować jak Drogę Krzyżową, bo opanował ich alkohol, ale walczą – podkreślił. Nawiązał także do symboliki ikony, którą zyskało środowisko. – Matka Boża patrzy jak Matka, która w geście radości chce przyjąć tego syna, który się zagubił, a przed Nią kielich, z którego wynurza się Dzieciątko Jezus. Ten kielich pomieści każdego – podkreślił.
Po Mszy św. sprawowanej w intencji ojczyzny odbył się piknik patriotyczny przy ognisku, połączony z koncertowaniem i śpiewaniem. Okolicznościowy wykład wygłosiła prof. UJK dr hab. Urszula Oettingen pt. „Twórcy niepodległości w 1918 roku”.
Ikona Matki Bożej „Niewyczerpany Kielich” znalazła szczególnie miejsce w kościele i nie jest ono przypadkowe: z tyłu, na bocznej ścianie. – Chodzi o to, aby był do niej łatwy dostęp, a często uzależnieni krępują się stać z przodu w kościele – tłumaczy w rozmowie z ks. Kamil Banasik. – Ufamy, że przy Matce Bożej znajdą siłę i ukojenie – dodaje.
Ikona Matki Bożej „Niewyczerpany Kielich” – jedna z cudownych ikon Matki Bożej typu Oranta. Oryginalna ikona „Niewyczerpany Kielich” miała zostać wskazana przez Maryję w czasie objawienia, jakiego we śnie doznał chłop z Sierpuchowa.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl