Setki harcerzy z całego województwa przyszły w 3 Niedzielę Adwentu do kieleckiej katedry, by wziąć udział w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
W trakcie Mszy św. w bazylice katedralnej harcerze wręczyli przywiezione z Zakopanego światło biskupowi Janowi Piotrowskiemu, który następnie przekazał je przedstawicielom poszczególnych hufców:
- Bez wątpienia tam gdzie jest światło, jest poczucie bezpieczeństwa, tam jest nadzieja. W świetle człowiek się dobrze czuje i po raz kolejny przyjmujemy betlejemskie światełko pokoju w naszej diecezji. Z perspektywy tego wydarzenia patrzymy w kierunku świąt Bożego Narodzenia, bo tam przy scenie narodzenia Jezusa w ewangelii Świętego Łukasza jest mowa o świetle i jaśniejącym niebie. Życzyłbym wszystkim, którzy zaniosą to światło betlejemskie do domu, by zanieśli również symbolicznie Jezusa w środowiska swojego życia - mówił pasterz diecezji kieleckiej.
Tegoroczne Betlejemskie Światełko Pokoju przebywa drogę z Betlejem pod hasłem „Światło, które daje moc” i - jak tłumaczy Agnieszka Stochmal z Biura Komendy ZHP Chorągwi Kieleckiej - jest ono jak najbardziej trafne: - Liczymy, że ten nikły płomyczek, który potrafi pokonać wszechobecny i przerażający mrok doda każdemu trochę otuchy, odwagi i pocieszenia – mówi Stochmal.
Po zakończeniu eucharystii harcerze przemaszerowali ulicą Dużą na rynek. Tam Betlejemskie Światełko Pokoju zostało przekazane na ręce prezydenta Kielc Bogdana Wenty, rozdano je też kielczanom, którzy zanieśli blask płomyka do swoich domów.
Przypomnijmy, że Betlejemskie Światełko Pokoju, to symbol, który skauci wymyślili jako metaforyczne przekazanie pokoju na świecie. Tradycja tego wydarzenia ma już prawie trzy dekady, a Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w akcji od 1991 r.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z Oktawy,
Kompleta z Niedzieli I lub II.
Odmawia się Chwała.
Nie odmawia się Wierzę.
1 Prefacja wielkanocna – nr 20 (zwłaszcza w tym dniu).
W Modlitwach Eucharystycznych 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia.
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Ofiary zbierane na tacę przeznaczone są na potrzeby KUL.
† Edward Sztafrowski 1992
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl