Biskup z Brazylii odwiedził diecezję kielecką

Bp Jan Kot OMI – ordynariusz diecezji Zé Doca w Brazylii gościł przez dwa dni 30 i 31 sierpnia 2015 r. w diecezji kieleckiej – w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.

- „Z biskupem Kotem znam się od kilku lat. Na jego zaproszenie gościłem w 2009 r. w Brazylii. W ubiegłym roku byłem na jego święceniach biskupich. Cieszę się bardzo, że teraz bp Jan, zechciał odwiedzić parafię, w której pracuję” – mówi ks. Michał Haśnik.

Dostojny Gość z Brazylii przyjechał do Kazimierzy 30 sierpnia po południu. Najpierw spotkał się z ks. Dziekanem Januszem Mularzem, następnie udał się do Sióstr Służebniczek, które od 80 lat posługują w kazimierskiej parafii.

W poniedziałek, 31 sierpnia w godzinach porannych bp Jan Kot spotkał się w Domu Biskupim w Kielcach z bp. Janem Piotrowskim. Na zaproszenie kieleckiego ordynariusza w spotkaniu uczestniczyli także ks. prałat Lucjan Skolik – proboszcz z Dąbrowy, ks. Michał Haśnik i ks. Tomasz Kaczówka. W czasie spotkania bp Piotrowski przekazał bp. Kotowi dary na rzecz misji w Brazylii. Przed spotkaniem hierarcha złożył wizytę w Bazylice Katedralnej, gdzie pomodlił się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.

Z Kielc bp Kot udał się do Kostomłotów, gdzie nawiedził kościół św. Andrzeja Boboli, następnie do Bilczy, gdzie pomodlił się w budującym się kościele św. Kazimierza i spotkał się z proboszczem parafii ks. kan. Markiem Mrugałą oraz do Bazyliki w Wiślicy, gdzie na Gościa czekał już ks. prałat Wiesław Stępień.

O godz. 18.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej odprawił Mszę św. w intencji wszystkich Parafian, w czasie której wygłosił homilię dialogowaną z wiernymi. -„Moja diecezja leży na północy Brazylii, w Amazonii. Mam 21 parafii i 25 księży (...). Gdybym miał np. 10 nowych księży, to od razu miałbym dla nich pracę” – mówi bp Kot.

Na zakończenie Mszy św. udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Bp Jan Kot urodził się w 1962 r. Pochodzi z parafii św. Barbary w Rybniku-Boguszowicach Osiedlu. W 1985 r. wstąpił do nowicjatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kodniu n. Bugiem, gdzie 8 września 1986 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Studia seminaryjne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze, gdzie 15 czerwca 1991 r. został wyświęcony na diakona i 20 czerwca 1992 r. na prezbitera. Po dwuletniej wikariuszowskiej praktyce duszpasterskiej w Siedlcach w 1994 r. wyjechał na misje do Brazylii. W latach 1995–2000 pracował w Jussarval, następnie w Vitória di Santo Antão, a od 2005 r. był proboszczem parafii Najświętszego Serca Maryi w Campo Alegre do Fidalgo w diecezji São Raimundo Nonato. Zaangażowany był w pracę z młodzieżą oraz w posługę na rzecz ubogich z faweli.

23 lipca 2014 r. Ojciec Święty Franciszek mianował o. Jana Kota OMI biskupem ordynariuszem diecezji Zé Doca, która wchodzi w skład metropolii São Luis do Maranhão na północy Brazylii. Diecezja zajmuje powierzchnię nieco ponad 35,1 tys. km2 i jest zamieszkana przez przeszło 330 tys. osób, z których ponad 300 tys. stanowią katolicy. Na jej terenie działa 21 parafii, obsługiwanych przez 25 księży diecezjalnych i zakonnych oraz ponad 20 sióstr zakonnych.

Bp Kot przebywa w Polsce na urlopie. Od 7 września będzie uczestniczył w Rekolekcjach dla biskupów, które odbędą się w Watykanie.

mhas

Zobacz: Galeria zdjęć (Foto: Zdzisław Pilarski)

Zobacz: Relacja na stronie www.parafiakazimierza.pl

Zobacz: Relacja na stronie www.kostomlotyparafia.pl