Biskupi Jan Piotrowski, Marian Florczyk i Kazimierz Ryczan modlili się 2 listopada w Bazylice Katedralnej za zmarłych pasterzy Kościoła kieleckiego. Była to okazja dla wiernych, aby zejść do podziemi świątyni i zobaczyć krypty, w których spoczywają ordynariusze i sufragani kieleccy.
Wieczornej Mszy św. w Dzień Zaduszny przewodniczył bp Jan Piotrowski, natomiast homilię wygłosił ks. dr Adam Perz – kanclerz Kurii w Kielcach. Zawarł w niej „refleksję nad listopadowym czasem zadumy o zmarłych”, pytał o gotowość do stanięcia przed Bogiem, przypomniał także nazwiska i lata posługi wszystkich zmarłych ordynariuszy kieleckich oraz biskupów pomocniczych. ”Wspominamy naszych księży biskupów z nadzieją, że są już u Boga. Prośmy miłosiernego Boga, aby wejrzał na naszą modlitwę” – mówił.
W kontekście Roku Świętego Miłosierdzia zauważył, że papież Franciszek także zachęca do modlitwy za zmarłych. Przypomniał znaczenie Mszy św. za zmarłych, wypomników, uzyskiwania odpustów, „bowiem czas ich dobrych uczynków już się skończył”. „Wypraszajmy łaskę życia wiecznego dla wszystkich, szczególnie dla pasterzy Kościoła kieleckiego oraz piękną śmierć dla nas żyjących” – zachęcał ks. kanclerz Adam Perz.
Po Mszy św. otwarte zostały podziemia kościoła katedralnego, w której spoczywają biskupi. Jako pierwszy w podziemiach kieleckiej katedry pochowany został biskup Wojciech de Boża Wola Górski - pierwszy z ordynariuszy diecezji kieleckiej, zmarły w 1818 roku.
W krypcie bazyliki katedralnej pochowanych jest w sumie pięciu biskupów: Wojciech de Boża Wola Górski (rządził diecezją w latach 1807-18), Tomasz Teofil Kuliński (1870 – 1907), Augustyn Łosiński (1910 - 1937), Czesław Kaczmarek (1938 - 1963) i Jan Jaroszewicz (1957 - 1980), a także biskup Maciej Majerczak, który był administratorem apostolskim diecezji w latach 1848-70.
W modlitwie wymieniano także biskupów pomocniczych, których w Kielcach pochowanych jest jedenastu. Mają swoje grobowce na cmentarzu Starym w Kielcach.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl