Msza św. pod przewodnictwem biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, uroczysta sesja Rady miejskiej, spektakle i wystawy złożyły się na trwające 18 i 19 listopada uroczystości ogłoszenia patronką miasta Skała – bł. Salomei. W tym roku Skała świętuje jubileusz 750-lecia założenia.
Starania o ten patronat trwały od kilku lat. 5 czerwca 2017 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów specjalnym dekretem potwierdziła wybór bł. Salomei na patronkę miasta Skały. Kuria kielecka wystosowała komunikat i zaproszenie na tę uroczystość.
„Dzisiejsze wydarzenia są ukoronowaniem kultu, który w Skale trwa od stuleci. Obrazem i wyrazem tego kultu są np. liczne wizerunki naszej patronki w domach prywatnych, szkoła nosząca jej imię, fundowanie kaplic i pomników, powstające publikacje” – uważa Piotr Trzcionka, historyk i regionalista, jeden z inicjatorów pozyskania dla miasta patronatu bł. Salomei.
Piotr Trzcionka w latach 1994-2006 był redaktorem i kierownikiem działu historycznego „Kroniki gmin i miasta Skała”. Jest autorem monografii „Skała – zarys dziejów miasta”, „Kronika XX wieku miasta i gminy Skała”, „Ślady papieskie na ziemi – Skała Najświętszej Maryi”, „Ochotnicza Straż Pożarna w Skale 1910-2010” , „Jest pośród nas na wieki. Święty Jan Paweł II wpisany w historię Skały” .
Skalskie uroczystości rozpoczęły się wczoraj w Hali Sportowej w Skale od uroczystej Sesji Rady miejskiej, połączonej z wręczeniem tytułów Przyjaciel Ziemi Skalskiej. Pokazano także widowisko „My mieszkańcy Skały” w reżyserii Juliana Chrząstowskiego z gościnnym występem Urszuli Makosz z zespołem. Nastąpiło również otwarcie wystawy będącej pokłosiem pleneru malarskiego w Ojcowie, z udziałem dziewięciu artystów.
Natomiast dzisiaj w niedzielę uroczystości rozpoczęły się na Rynku w Skale, gdzie oficjalnie ogłoszono dekret ustanawiający bł. Salomeę Piastównę – patronką miasta.
Mszy św. w kościele pw. św. Mikołaja w Skale przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, a asyście licznie przybyłych księży, w tym pochodzących ze skalskiej parafii. W homilii zostały przypomniane dzieje i przymioty postawy oraz pełne altruizmu i miłosierdzia działania księżnej z rodu Piastów i późniejszej klaryski. Jak zauważył bp Piotrowski, dzieło jej życia wpisuje się w obchodzony dzisiaj po raz pierwszy w Kościele – Dzień Ubogich.
Dzisiejsza Skała to niewielkie miasteczko w Małopolsce, na obrzeżach Ojcowskiego Parku Narodowego, oddalone 20 km od Krakowa. Miasto przez wieki było własnością klasztorną, akt lokacyjny wydał książę Bolesław Wstydliwy w 1267 r., a fundatorką była jego siostra – Salomea, później ogłoszona błogosławioną.
Skała zachowała zabytkowy układ urbanistyczny, z centralnie położonym Rynkiem i odbiegającymi uliczkami, skąd łatwo dojechać do unikatowej, średniowiecznej pustelni Bł. Salomei w pobliskim Grodzisku.
Barokowy kościół św. Mikołaja w Skale, stojący niedaleko Rynku, pochodzi z lat 1737-63. Zbudowano go w miejscu dwóch starszych świątyń, pierwszego drewnianego kościółka z XV wieku i późniejszego murowanego z XVI wieku.
Salomea, córka księcia Leszka Białego i Grzymisławy, księżniczki ruskiej, urodziła się w 1212 r. w Krakowie. Mając zaledwie sześć lat, zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem została zaręczona z księciem węgierskim Kolomanem i zamieszkała na Węgrzech. Zasiadała wraz z przyszłym mężem na tronie halickim. W wieku 13. lat poślubiła Kolomana, który był bratem św. Elżbiety Węgierskiej. Razem z mężem zdecydowali, że będzie to „białe małżeństwo”, to znaczy bez podejmowania współżycia. W 1241 roku Koloman odniósł ciężkie rany w walce z Tatarami i zmarł.
Niedoszła królowa Węgier powróciła do Polski pragnąc swoje życie oddać Bogu oraz posłudze ubogim, opuszczonym i chorym. Była zafascynowana była duchowością franciszkańską, dlatego sprowadziła do Polski siostry klaryski z czeskiej Pragi i założyła dla nich klasztor w Zawichoście k. Sandomierza. Zamieszkała w nim od 1245 r., dołączając do grona sióstr przez złożenie ślubów zakonnych. W 1257 r. klasztor został przeniesiony do Skały-Grodziska koła Ojcowa, w miejsce bardziej bezpieczne, nie zagrożone najazdami tatarskimi. Salomea założyła miasto Skałę i ufundowała kilka szpitali. Zmarła w 1268 r. Jej relikwie zostały przeniesione do Krakowa do kościoła św. Franciszka z Asyżu. Papież Klemens X w 1672 roku ogłosił Salomeę błogosławioną.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl