Błogosławiony Edmundzie, do nieba wskazuj szlak…

W tym roku przeżywamy w Kościele dziękczynienie za włączenie Edmunda Bojanowskiego do grona błogosławionych. 25 lat temu, w Warszawie na Placu Piłsudskiego, 13 czerwca 1999 r. beatyfikacji dokonał Ojciec św. Jan Paweł II.

To dziękczynienie jest przeżywane nie tylko we wspólnotach zakonnych sióstr służebniczek, dla których Błogosławiony jest Założycielem, ale także w środowiskach parafialnych, szczególnie w tych, w których posługują jego córki duchowe.

I tak też stało się w kościele parafialnym św. Mikołaja w Solcu-Zdroju. Za zgodą ks. proboszcza Mirosława Tomasika 22 czerwca 2024 r. była uroczystość wprowadzenia do kościoła i poświęcenia obrazu bł. Edmunda Bojanowskiego. Obraz jest dziełem znanej i cenionej w tym środowisku malarki Hanny Kuty – obdarzonej wielkim talentem i wrażliwością. Błogosławiony jest przedstawiony wśród dzieci, co potwierdza, że Autorka dobrze wyraziła geniusz tego mało wciąż docenianego pedagoga z XIX w., który wskazał, że wychowanie dziecka jest bardzo ważne i „od dzieci trzeba rozpocząć odrodzenie ludzkości”.

Do tego pięknego i ważnego wydarzenia od strony duchowej przygotowywał parafię ks. wikariusz Tomasz Moskal, który w sobotę i niedzielę prowadził nowennę do bł. Edmunda, adorację i rozważania przy współpracy z Siostrami Służebniczkami Dębickim posługującymi przy tej parafii. Do wiernych była skierowana zachęta, aby pisali na kartkach intencje i prośby na nowennę za wstawiennictwem bł. Edmunda. Wpłynęło około 100 próśb. Kościół był wypełniony wiernymi. Prośby nie były szablonowe lecz kierowane z serca – dotyczyły trudnych ludzkich spraw, jak  np. zerwania z nałogami, wśród nich najczęściej była intencja o wyzwolenie z nałogu alkoholizmu, narkomanii, o uwolnienie od myśli samobójczych, o łaskę wiary, małżeństwa prosiły o dar macierzyństwa i ojcostwa, o łaskę chrztu św. dla dzieci prosiła babcia, o pomoc w nauce, w egzaminach, o dobre wybory życiowe itp.

W niedzielę, 23 czerwca 2024 r. podczas każdej Mszy św. siostry mieszkające przy parafii w Solcu-Zdroju wraz z tymi, które przyjechały z Tuchowa (przełożona domu s. M. Ksaweriana Chruślicka, mistrzyni nowicjatu s. M. Agnieszka Niemiec z dwiema nowicjuszkami i s. M. Marcelina Zoń, ochroniarka) włączyły się w oprawę liturgiczną. Dzieliły się też słowem przybliżającym postać bł. Edmunda, człowieka wykształconego, zamożnego i solidaryzującego się z prostym ludem wieśniaczym, który przygarniał najbiedniejsze dzieci, sieroty i tworzyłdla nich tzw. ochronki (przedszkola). Opracował też program wychowania przedszkolnego i całe swoje życie poświęcił na służbę dzieciom, ubogim i chorym.

Po uroczystościach w kościele członkowie grupy świeckich osób, zwanej „Rodzina Bł. Edmunda Bojanowskiego”, spotkali się w ogrodzie sióstr razem z s. M. Elizą Sułkowską, która jest koordynatorkątych wspólnot w naszym Zgromadzeniu. Można przyłączyć się do takiej grupy, która poznaje charyzmat i duchowość bł. Edmunda Bojanowskiego” i jak Patron stara się czynić dobro w swoim środowisku.

Warto zaznaczyć, że kościół parafialny św. Mikołaja w Solcu-Zdroju to miejsce i środowisko kształtowania wiary nie tylko wśród wiernych przynależących do tej społeczności, ale również kuracjuszy korzystających z leczenia sanatoryjnego i różnych form wypoczynku.

Niech zwieńczeniem tego wydarzenia będzie rozbrzmiewające wokół echo tej uroczystości zawarte w słowach pieśni śpiewanej podczas nabożeństwa w kościele: „Błogosławiony Edmundzie do nieba wskazuj szlak, jak Ty chcemy nieść miłości znak”.

Zrelacjonowała: s. M. Oktawiana Bańcerek
SŁUŻEBNICZKA DĘBICKA