Bodzentyn: Pomnik średniowiecznego arcybiskupa Bodzanty na 660-lecie miasta

Założyciel i fundator miasta – średniowieczny abp Bodzanta będzie miał swój pomnik, który uczci hierarchę zasłużonego dla gospodarczego i urbanistycznego rozkwitu miejscowości i zarazem wpisze się w obchody 660. rocznicy lokacji miasta. Decyzja zapadła na ostatniej sesji rady miasta.

Autorem projektu pomnika jest kielecki rzeźbiarz Sławomir Micek. Artysta przygotował wizualizację, która została zaprezentowana w czasie uroczystej sesji Rady Miasta i Gminy z okazji 660-lecia uzyskania przez Bodzentyn praw miejskich.

Na pomysł upamiętnienie zasłużonego biskupa wpadła grupa mieszkańców, skupiona w Społecznej Radzie Kultury, która działa przy urzędzie miasta, z przewodniczącą rady, historykiem profesor Urszulą Oettingen.

To prawdopodobnie od nazwiska biskupa pochodzi nazwa miasta. W latach 1348-1355 wybudował on w Bodzentynie drewniany dwór i kościół.

Rzeźba przedstawia postać biskupa i średniowieczne miasto, czyli mury obronne, baszty, zamek i układ urbanistyczny. Pomnik będzie miał przestrzenny charakter. Stanie w pobliżu wzgórza zamkowego.

Pomysłodawcy liczą, że przy wsparciu władz miasta i sponsorów uda się szybko sfinalizować budowę pomnika abp. Bodzanty. Mają też nadzieje, że stanie się on jednym z symboli Bodzentyna i atrakcją turystyczną.

Bodzanta - abp metropolita gnieźnieński, wielkorządca krakowski żył w latach 1320 - 1388. To on m.in. koronował Jadwigę na króla Polski, ochrzcił Władysława Jagiełłę i przyczynił się do zorganizowania życia kościelnego na Litwie.

Urodził się ok. 1320 r. w Szeligach k. Opatowa. Był bliskim współpracownikiem Andegawenów. Za sprawą Ludwika Węgierskiego został 9 lipca 1382 r. mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim. Po śmierci Ludwika stał się jednym z najgorętszych orędowników unii z Litwą. Wraz z Jagiełłą udał się na Litwę. Zmarł 26 grudnia 1388 r. w Chełmie.

Miasto Bodzentyn zostało założone w poł. XIV w. na wzgórzu nad Psarką przez abp. Bodzantę. Bodzentyn bywa nazywany „biskupim miastem”, ponieważ pierwsze wieki w historii miasta łączą się z działalnością kolejnych biskupów, którzy fundowali kościoły, budowali zamek, ratusz, mury miejskie, zakładali szpitale i ogrody, rozbudowywali wodociągi, troszczyli się o handel i cechy rzemieślnicze, animowali kulturę, ogrodnictwo, sztukę.

Począwszy od biskupa Bodzanty, byli to: Florian z Mokrska, Jan Radlicki, Piotr Wysz, Zbigniew Oleśnicki, Jan Konarski, Piotr Myszkowski, Jakub Zadzik, Andrzej Trzebicki, Jan Małachowski, Franciszek Krasicki, Felicjan Szaniawski, Kajetan Sołtyk.

Kolejni królowie polscy potwierdzali przywileje dla miasta, odnoszące się najczęściej do jarmarków.

Miasto straciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym, odzyskało je w 1994 roku.

dziar
tekst za: www.ekai.pl