Założyciel i fundator miasta – średniowieczny abp Bodzanta będzie miał swój pomnik, który uczci hierarchę zasłużonego dla gospodarczego i urbanistycznego rozkwitu miejscowości i zarazem wpisze się w obchody 660. rocznicy lokacji miasta. Decyzja zapadła na ostatniej sesji rady miasta.
Autorem projektu pomnika jest kielecki rzeźbiarz Sławomir Micek. Artysta przygotował wizualizację, która została zaprezentowana w czasie uroczystej sesji Rady Miasta i Gminy z okazji 660-lecia uzyskania przez Bodzentyn praw miejskich.
Na pomysł upamiętnienie zasłużonego biskupa wpadła grupa mieszkańców, skupiona w Społecznej Radzie Kultury, która działa przy urzędzie miasta, z przewodniczącą rady, historykiem profesor Urszulą Oettingen.
To prawdopodobnie od nazwiska biskupa pochodzi nazwa miasta. W latach 1348-1355 wybudował on w Bodzentynie drewniany dwór i kościół.
Rzeźba przedstawia postać biskupa i średniowieczne miasto, czyli mury obronne, baszty, zamek i układ urbanistyczny. Pomnik będzie miał przestrzenny charakter. Stanie w pobliżu wzgórza zamkowego.
Pomysłodawcy liczą, że przy wsparciu władz miasta i sponsorów uda się szybko sfinalizować budowę pomnika abp. Bodzanty. Mają też nadzieje, że stanie się on jednym z symboli Bodzentyna i atrakcją turystyczną.
Bodzanta - abp metropolita gnieźnieński, wielkorządca krakowski żył w latach 1320 - 1388. To on m.in. koronował Jadwigę na króla Polski, ochrzcił Władysława Jagiełłę i przyczynił się do zorganizowania życia kościelnego na Litwie.
Urodził się ok. 1320 r. w Szeligach k. Opatowa. Był bliskim współpracownikiem Andegawenów. Za sprawą Ludwika Węgierskiego został 9 lipca 1382 r. mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim. Po śmierci Ludwika stał się jednym z najgorętszych orędowników unii z Litwą. Wraz z Jagiełłą udał się na Litwę. Zmarł 26 grudnia 1388 r. w Chełmie.
Miasto Bodzentyn zostało założone w poł. XIV w. na wzgórzu nad Psarką przez abp. Bodzantę. Bodzentyn bywa nazywany „biskupim miastem”, ponieważ pierwsze wieki w historii miasta łączą się z działalnością kolejnych biskupów, którzy fundowali kościoły, budowali zamek, ratusz, mury miejskie, zakładali szpitale i ogrody, rozbudowywali wodociągi, troszczyli się o handel i cechy rzemieślnicze, animowali kulturę, ogrodnictwo, sztukę.
Począwszy od biskupa Bodzanty, byli to: Florian z Mokrska, Jan Radlicki, Piotr Wysz, Zbigniew Oleśnicki, Jan Konarski, Piotr Myszkowski, Jakub Zadzik, Andrzej Trzebicki, Jan Małachowski, Franciszek Krasicki, Felicjan Szaniawski, Kajetan Sołtyk.
Kolejni królowie polscy potwierdzali przywileje dla miasta, odnoszące się najczęściej do jarmarków.
Miasto straciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym, odzyskało je w 1994 roku.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl