Bodzentyn uczcił św. Jana Pawła II

W sobotę, 13 maja 2023 r. w Bodzentynie odbyły się obchody 20. rocznicy nadania Papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn. Od 2016 r., na mocy specjalnego dekretu Stolicy Apostolskiej Papież Polak został ogłoszony patronem tego miasta.

Wyjątkowe uroczystości rozpoczęły się montażem słowno-muzycznym, przedstawionym przez młodzież z bodzentyńskiej szkoły pod kierownictwem wikariusza ks. Jakuba Sucheckiego, w którym pokazano ogromny dorobek literacki wielkiego, polskiego Papieża oraz wiele ważnych wydarzeń z jego życia. Każdy z uczestników otrzymał przygotowane wcześniej kokardki w biało-żółtym kolorze z wybranym cytatem ze słów Jana Pawła II.

Następnie rozpoczęła się Msza św. w kościele parafialnym św. Stanisława w Bodzentynie, której przewodniczył proboszcz ks. dr Leszek Sikorski. W wygłoszonej homilii duszpasterz przypomniał wydarzenia związane z próbą zabiciadokonanego przez tureckiego zamachowca i cudownym ocaleniem życia papieża Jana Pawła II z 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie oraz objawienia fatimskie, od których początku mija właśnie 106. rocznica. Uroczystościom towarzyszyła wystawa pt. „Jan Paweł II. Świadek wojny, człowiek pokoju”, opowiadająca o wojennych lasach Karola Wojtyły oraz późniejszego jego stosunku do wojny. Ekspozycja pochodzi z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Papież Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, odwiedził Bodzentyn prawie pięćdziesiąt lat temu w maju 1974 r. W czasie peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Bodzentynie, kard. Wojtyła sprawował Mszę się oraz wygłosił homilię w obecności około trzynastu tysięcy zebranych wiernych.

Uchwałę z dnia 25 czerwca 2003 r., w sprawie nadania Papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn, podjęła Rada Miejska w Bodzentynie na wniosek Świętokrzyskiego Komitetu Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II w Bodzentynie, przy aprobacie ówczesnego biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana. Proboszczem Bodzentyna w tym czasie był ks. Jan Pałys. „(…) Doceniając wielkość daru Opatrzności Bożej, jakim jest Piotr Naszych Czasów – Ojciec Święty Jana Paweł II, kierując się potrzebą utrwalenia w serca i umysłach mieszkańców Bodzentyna owoców Jego papieskiego nauczania nadaje się w 25  Rocznicę Pontyfikatu Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn” – czytamy w sentencji wspomnianej uchwały.

Bodzentyn jest małym miasteczkiem, położonym nad rzeką Psarką. Został założony przez biskupa krakowskiego Bodzantę w 1355 r., a jego następca Florian z Mokrska wzniósł w 1365 r. zamek oraz otoczył miasto obronnymi murami. W 1410 r. zatrzymał się tu król Władysław Jagiełło, wyprawiający się na Krzyżaków. Prawa miejskie, które zostały odebrane 1870 r., Bodzentyn odzyskał w 1994 r. Z bodzentyńskiej parafii pochodzi wielu kapłanów, m.in.: ks. dr Władysław Sowa, ks. dr Paweł Ścisłowicz, ks. Stanisław Kostucha, czy nieżyjący już ks. dr Marian Biskup - wieloletni rektor Seminarium we Wrocławiu.

Ks. Krzysztof S. Tkaczyk