Michał Łosiak z Diecezjalnego Radia eM Kielce przeprowadził rozmowę z Biskupem Tarnowskim Andrzejem Jeżem, członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który w środę, 16 września 2020 r. gościł w Kielcach.
Księże biskupie, spotykamy się w trakcie obrad kapituły Medalu Benemerenti in Opere Evangelizacionis, przyznawanego osobom zasłużonym dla misji. Ksiądz obserwuje działalność misyjną w Polsce od lat. Jak zmieniła się w ostatnim czasie?
Jako Polska, weszliśmy w działalność misyjną nieco później, niż inne kraje. Nigdy nie byliśmy krajem kolonialnym. Okres komunistyczny także nie sprzyjał wysyłaniu misjonarzy. Dopiero lata 90-te bardziej otwierają tę działalność. Mieliśmy bardzo duży potencjał personalny i było sporo kandydatów, ale nie mogli oni wyjechać. Teraz zauważamy spadek tej liczby, z różnych względów, ale chcę podkreślić, że Kościół w Polsce jest świadomy odpowiedzialności misyjnej i około dwóch tysięcy misjonarzy jest obecnie w różnych regionach świata.
Jakie wyzwania czekają obecnie misjonarzy?
To między innymi konieczność utrzymania pewnych placówek misyjnych, zachowując ich ciągłość co w przypadku braku powołań jest pewnym wyzwaniem. Z pewnością ważny obraz działalności to zaangażowanie świeckich misjonarzy i wolontariuszy. Tutaj mamy jeszcze sporo do zrobienia. Chodzi o to, aby m.in. strona rządowa zabezpieczyła, podobnie jak w innych krajach, status misjonarza i wolontariusza. W laickiej Francji misjonarz świecki wyjeżdżający na misje jest honorowany, chociażby poprzez ubezpieczenia, czy zabezpieczenie socjalne. Gdy wraca do kraju macierzystego i wpisze w CV pobyt na misjach, jest niezwykle szanowany na rynku pracy. Mamy tu duże pole do zagospodarowania, bo wielu młodych chce wejść na drogę misyjną w Kościele. Trzeba również zauważyć, że zmienia się geografia i wektory głoszenia Ewangelii.
Laicyzacja zachodu coraz bardziej postępuje. Czy w przyszłości nie dojdzie do paradoksalnej sytuacji, że narody, które dotychczas prowadziły działalność misyjną, będą ewangelizowane przez dotychczasowe kraje misyjne?
To się już dokonuje. Spójrzmy na Kościół hiszpański, czy holenderski. Z takiego niewielkiego kraju jak Holandia było dwadzieścia tysięcy misjonarzy. Teraz, te wspólnoty opierają swoją działalność w dużej mierze na misjonarzach z Afryki i Ameryki Południowej, do których jeszcze kilkadziesiąt lat temu przybywali misjonarze z Europy. Prawdopodobnie ten proces będzie się cały czas nawarstwiał, ponieważ Kościół jest wspólnotą pulsującą. W niektórych momentach historii wydaje się obumierać, ale w innych miejscach się ożywia i rozrasta. Musimy mieć tego świadomość. Jestem przekonany, że stara Europa w pewnym momencie zacznie odkrywać to co zagubiła i być może będziemy świadkami dużej odnowy Kościoła.
W jaki sposób, jako wierni, możemy wspomóc misje?
Cieszy wielka aktywność wiernych świeckich. W diecezji tarnowskiej około dwieście tysięcy osób modli się codziennie za misjonarzy. Widzimy również ofiarność, często ubogich osób i życzliwość ogromnej liczby wiernych. Mają oni świadomość, że są obecni na misjach przez swoich przedstawicieli. To najlepsze drogi do wsparcia dzieła ewangelizacji.
Dziękuję za rozmowę.
Michał Łosiak
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl