Święto Bożego Ciała to święto wspólnoty, jest ono publiczną manifestacją naszych przekonań religijnych (…). Wyznajemy tego dnia, że Chrystus jest naszym Panem – mówił bp Andrzej Kaleta podczas Uroczystości Odpustowych w kościele Bożego Ciała w Busku-Zdroju.
Biskup przypomniał, że początki święta Bożego Ciała sięgają XIII w. – Inicjatorem tego święta była św. Julianna z Mont Cornillion, żyjąca na przełomie XII/XIII w. W 1245 r. doznała objawień, w których Chrystus zażądał ustanowienia osobnego święto ku czci Najświętszej Eucharystii. Rok później odbyła się już pierwsza procesja – mówił bp Kaleta. W Rzymie Boże Ciało obchodzono po raz pierwszy w 1264 r. za pontyfikatu Papieża Urbana IV.
Biskup zwrócił uwagę, jak wymowną symbolikę ma procesja Bożego Ciała. – Wychodzimy z Chrystusem na nasze ulice i place, na nasze osiedla i w te miejsca, gdzie na co dzień uczymy się i pracujemy. Jemu je chcemy oddać i powierzyć. Chcemy, aby nam błogosławił, zwłaszcza teraz w okresie pandemii, która ciągle jeszcze przetacza się przez Polskę, przez Europę i świat – zauważył bp Kaleta.
Nawiązując do przeczytanej Ewangelii biskup zachęcał, abyśmy zapragnęli w sobie Eucharystii i byśmy byli dobrzy, jak chleb. – Ograniczenia, jakie nałożyła na nas pandemia sprawiły, że przez pewien czas byliśmy pozbawieni bezpośredniego spotkania z Chrystusem Eucharystycznym. Zastąpił Go kontakt za pośrednictwem mediów. To sprawiło, że poczuliśmy głód Eucharystii, potrzebę spotkania z Chrystusem – mówił biskup pomocniczy naszej diecezji.
Hierarcha nawiązał także do Encykliki św. Jana Pawła II o Eucharystii, w której papież stwierdza, że „Eucharystia nadaje sens naszemu życiu”. – Czy ja żyję Eucharystią? Jakie miejsce zajmuje ona w moim życiu? – pytał bp Kaleta zauważając, że współczesny świat nie sprzyja wartością duchowym. Biskup przypomniał o różnorakich profanacjach i świętokradzkich czynach, które miały miejsce w Polsce. – Kto chce uderzyć w Boga, uderza w Kościół – dodał biskup.
Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy przygotowanych wokół kościoła.
xmhas
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl