Bp Andrzej Kaleta: Budujmy solidarność narodu

Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta przewodniczył wieczorem 31 sierpnia w kieleckiej katedrze Mszy św. w intencji Ojczyzny. Modlitwa była częścią obchodów 44. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienia Gdańskie, które zapoczątkowały rozpad systemu komunistycznego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

W homilii bp Kaleta mówił, że „solidarność Boga z człowiekiem, to podstawa wszelkiej solidarności. Także tej, której 44. rocznicę powstania świętujemy. Być razem, stawać w obronie, współdziałać to wołanie Ewangelii, to moralna idea Solidarności. To droga miłości Boga i człowieka”.

Hierarcha dodał, że „Solidarność to nie tylko idea, produkt historii, ale jeszcze jedno imię miłości Boga, Ojczyzny i bliźniego”. Biskup ubolewał, że łatwo zaciera się pamięć o ważnych wydarzeniach w losach narodu. - Dzisiaj przywołujemy ten czas, gdy rodziła się solidarność polskiego narodu. Pamiętamy, działo się to na kolanach, z różańcem w ręku, przy polowym ołtarzu z krzyżem i Matką Bożą. Trzeba nam wracać do tych sierpniowych dni i minionych 44. lat, aby ocalić je od zapomnienia – mówił w homilii.

W kazaniu biskup Kaleta wspomniał m.in. o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce – kapelanie Solidarności, górnikach z kopalni Wujek, mieszkańcach polskiego Wybrzeża, wyrzuconych z pracy i internowanych w obozach.

- Trzeba dzisiaj podziękować tym wszystkim, którzy prowadzili społeczeństwo do solidarności Polaków, za ich wiarę i miłość ojczyzny, za troskę o wspólne dobro, za budzenie obywatelskich postaw i inicjatyw. W sytuacji, jaką  dziś przeżywamy w naszej ojczyźnie trzeba przypomnieć, że symbolicznym znakiem rodzenia się solidarności, wybijania się na niepodległość stał się krzyż zawieszany w zakładach pracy, szpitalach, a wreszcie salach szkolnych, z których dziś wyrzuca się katechezę – mówił biskup Andrzej Kaleta.

Po Eucharystii pod pomnikiem patrona Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach złożone zostały wieńce i kwiaty.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa