Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta przewodniczył wieczorem 31 sierpnia w kieleckiej katedrze Mszy św. w intencji Ojczyzny. Modlitwa była częścią obchodów 44. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienia Gdańskie, które zapoczątkowały rozpad systemu komunistycznego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
W homilii bp Kaleta mówił, że „solidarność Boga z człowiekiem, to podstawa wszelkiej solidarności. Także tej, której 44. rocznicę powstania świętujemy. Być razem, stawać w obronie, współdziałać to wołanie Ewangelii, to moralna idea Solidarności. To droga miłości Boga i człowieka”.
Hierarcha dodał, że „Solidarność to nie tylko idea, produkt historii, ale jeszcze jedno imię miłości Boga, Ojczyzny i bliźniego”. Biskup ubolewał, że łatwo zaciera się pamięć o ważnych wydarzeniach w losach narodu. - Dzisiaj przywołujemy ten czas, gdy rodziła się solidarność polskiego narodu. Pamiętamy, działo się to na kolanach, z różańcem w ręku, przy polowym ołtarzu z krzyżem i Matką Bożą. Trzeba nam wracać do tych sierpniowych dni i minionych 44. lat, aby ocalić je od zapomnienia – mówił w homilii.
W kazaniu biskup Kaleta wspomniał m.in. o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce – kapelanie Solidarności, górnikach z kopalni Wujek, mieszkańcach polskiego Wybrzeża, wyrzuconych z pracy i internowanych w obozach.
- Trzeba dzisiaj podziękować tym wszystkim, którzy prowadzili społeczeństwo do solidarności Polaków, za ich wiarę i miłość ojczyzny, za troskę o wspólne dobro, za budzenie obywatelskich postaw i inicjatyw. W sytuacji, jaką dziś przeżywamy w naszej ojczyźnie trzeba przypomnieć, że symbolicznym znakiem rodzenia się solidarności, wybijania się na niepodległość stał się krzyż zawieszany w zakładach pracy, szpitalach, a wreszcie salach szkolnych, z których dziś wyrzuca się katechezę – mówił biskup Andrzej Kaleta.
Po Eucharystii pod pomnikiem patrona Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach złożone zostały wieńce i kwiaty.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Kacice.
† Jan Grabowski 1984
† Marian Kowalski 2011
† Edmund Tarnówka 2019
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl