Nadzwyczajni szafarze Eucharystii i lektorzy, niosąc Jezusa chorym oraz odczytując Słowo Boże w liturgii, w sposób szczególny głoszą misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – mówił bp Andrzej Kaleta w Sanktuarium św. Brata Alberta w Busku-Zdroju.
W homilii podkreślił ich ważną rolę w Kościele. – Nadzwyczajni szafarze i lektorzy, przejęci troską o duchowe dobro ludu Bożego, zanoszą Chleb Eucharystyczny do domów i odczytują Słowo Boże podczas liturgii – zaznaczył. Wskazał na ich dyskrecję oraz świadectwo, które dają nie tylko w zgromadzeniach liturgicznych, ale także w swoich rodzinach i miejscach pracy. – Świadczą o Chrystusie wobec najbliższych, jako budowniczowie swoich domów, gdzie zgoda i miłość stają się codziennym prawem. W swoich środowiskach zawodowych pokazują wierność Ewangelii, krzyżowi i Kościołowi – dodał.
Biskup zachęcał do odwagi w wierze oraz konsekwentnego życia chrześcijańskiego. – Jesteście wezwani do tego, by przepajać duchem Ewangelii wszelkie przejawy ludzkiej działalności. Niejasne, lękliwe postępowanie może sprawić, że ktoś słaby w wierze oddali się od Chrystusa, za którego On oddał swoje życie – przestrzegał, apelując o odważne przyznawanie się do Chrystusa w każdej sytuacji.
Nawiązując do liturgii słowa, przypomniał przypowieść o faryzeuszu i celniku, zwracając uwagę na „zaskakującą ocenę Jezusa”. – Dla Chrystusa liczy się nie tylko forma zewnętrzna, ale przede wszystkim wewnętrzna pokora, szczera skrucha za grzechy i pragnienie nawrócenia – podkreślał. Mówił także o trudach procesu nawrócenia, które polega na oddaniu Bogu serca przemienionego miłością. – Każdy powinien zadać sobie pytanie: za kogo siebie uważam? – dodał.
Biskup zaznaczył, że podstawowym zadaniem każdego ochrzczonego jest głębokie życie chrześcijańskie, co wymaga osobistego nawrócenia. – Uczeń Chrystusa jest wezwany do codziennego wzrastania w wierze, do radykalizmu w postępowaniu i do dawania świadectwa – mówił.
Na zakończenie życzył wszystkim lektorom i szafarzom „zakorzenienia w Bogu, w Jego miłości oraz zapału do świadczenia o Chrystusie swoim życiem”.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkopostna
– nr 8-11.
Msza o powołania
w parafii św. Hiacynty i Franciszka
w Kielcach.
† Józef Mruczkowski 1984
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl