Święto Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni i Oczyszczenia Maryi ma szczególny związek z życiem konsekrowanym – mówił podczas homilii w Klasztorze Sióstr Bernardynek w Świętej Katarzynie Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. W tym roku po raz 26 obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Przywołując św. Jana Pawła II, biskup Kaleta przypomniał, że dzisiejsze święto to szczególna okazja do modlitwy za osoby konsekrowane i o nowe powołania zakonne. – „Symeon i Anna ofiarowali całe swoje życie Bogu, a Pan widząc tę ofiarę spełnił ich pragnienia. Pozwolił im na własne oczy oglądać Mesjasza (…). Podobnie życie każdego zakonnika i zakonnicy, ofiarowane Bogu, spełnia się przez całkowite spotkanie z Nim, poprzez oczyszczanie serca z tego, co go zajmuje i z tego, co go niepokoi” – mówił bp Kaleta.
Biskup nawiązał także do płonących gromnic, które są tego dnia w kościołach błogosławione. – „Mały płomień naszych świec, które dzisiaj poświęcamy, jest symbolem płomienia, który zwyciężył mroki śmierci w czasie Nocy Paschalnej. To światło pozostaje i dziś światłością daną naszemu światu, tak bardzo pogrążonemu w mroku”. Biskup Andrzej dodał także, że każdy człowiek – podobnie jak osoby konsekrowane „jest wezwany do służenia ludzkości”.
Kończąc rozważania bp Kaleta zacytował słowa papieża Franciszka: Co by się stało, gdyby nie było sióstr; nie byłoby sióstr w szpitalach, gdyby nie było ich na misjach, gdyby nie było ich w szkołach? Pomyślcie o Kościele bez sióstr zakonnych… Nie! To jest nie do pomyślenia! One są darem, zaczynem niosącym do przodu cały lud Boży. To są wspaniałe kobiety, te, które konsekrują swe życie i niosą Orędzie Chrystusa.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1997 roku. Papież Polak ustanowił go w całym Kościele, by uroczyście uwielbić Boga i składać dziękczynienie za wielki dar życia konsekrowanego; by przyczynić się do poznania i do szacunku dla życia konsekrowanego ze strony ludu Bożego oraz aby odkryć jeszcze bardziej blaski tego Bożego piękna, jakim jest życie konsekrowane.
xmhas
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl