11 listopada 1918 r. to szczególna data w historii Polski. To dzień, w którym kraj po 123 latach niewoli odzyskał upragnioną niepodległość. Każdego roku Polacy w kraju i zagranicą z wielką dumą obchodzą ten dzień, jako narodowe święto, nie tylko wieszając biało – czerwoną flagę w oknach mieszkań czy przed swoim domem, nie tylko śpiewając patriotyczne pieśni, ale także modląc się do Boga, dziękując za odzyskaną wolność, która jest nam „nie tylko dana, ale także i zadana” (św. Jan Paweł II).
W tym dniu, w parafii pw. Trójcy Świętej w Jędrzejowie o godz. 10.00, odbyła się Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Na wspólnym dziękczynieniu zgromadzili się kapłani, siostry zakonne, ale również przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich oraz delegacje służb mundurowych i poczty sztandarowe.
W homilii bp Kaleta podkreślił niesamowicie ważną dziś kwestię tożsamości narodowej. Przywołał na pamięć tych naszych przodków, których największa ofiara z własnego życia leży u podstaw tego, kim jesteśmy, jako Polacy, i jaka jest nasza Ojczyzna. Mówił: „To zasługa naszych ojców i dziadków, którzy wiedzieli, kim są. Wiedzieli skąd wyrastają i gdzie ich ród. Byli świadomi swojej godności Polaka i chrześcijanina”. Wskazał na liczne świątynie, które wznoszone trudem pracy ludzkich rąk zachowują w sobie polskość, będąc częścią nas samych. Zwrócił uwagę, by otaczać te miejsca szacunkiem i przypominać o tym zwłaszcza młodemu pokoleniu Polaków, by w jednej chwili „nie stali się ludźmi z znikąd”. Ksiądz Biskup przywołał na pamięć tych spośród wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do tego, że dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej: Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Wspomniał również o wszystkich powstańcach i żołnierzach tamtego czasu. Biskup Kaleta podkreślił także rolę Kościoła w odrodzeniu Polski, który w tych niełatwych czasach, troszczył się nie tylko o zachowanie narodowej świadomości, ale także osobistej świętości Polek i Polaków.
Po zakończonej Eucharystii, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jędrzejowie przy Muzeum im. Przypkowskich i pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.
Ks. Bartosz Michta
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl