Bp Andrzej Kaleta na „Chałupkowych Garcynkach”

„Chałupkowe Garcynki” – to odbywająca się od 25 lat impreza folklorystyczna we wsi Chałupki, znajdującej się obrębie parafii Obice i na terenie gminy Morawica. Co roku „Garcynki” rozpoczynają się Mszą św. w intencji żyjących i zmarłych garncarzy.

Początki garncarstwa w Chałupkach datowane są na połowę XVI wieku – z tego okresu pochodzą znaleziska archeologiczne. W XIX w. w Chałupkach powstała pierwsza manufaktura, produkująca naczynia użytkowe, a także fajans i kamionkę, a wyroby garncarzy otrzymały prawo eksportu za granicę.

W niedzielę, 28 lipca 2024 r. Mszą św. polową sprawowaną przy Muzealnym Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach rozpoczęto doroczne Święto Garncarzy. Eucharystii celebrowanej przez kapłanów dekanatu morawickiego i związanych z tym terenem przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, który w homilii zwrócił uwagę, że Pismo Święte porównuje stwórcze dzieło Pana Boga do pracy garncarza: „Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia” (Rdz 2, 7).

Garncarz tworzy, gdy pracuje na kole, formując z gliny kształt danej rzeczy; wkłada w to, co robi, całe swoje serce. Każde naczynie, które wychodzi spod jego rąk jest niepowtarzalne, jedyne. I tak właśnie Pan Bóg ukształtował naszą naturę najpiękniej, jak mógł. Uformował ją, patrząc na swego umiłowanego Syna, Jezusa Chrystusa. Wiemy, że to formowanie nas przez Pana Boga, to upodabnianie nas do Chrystusa, dokonuje się przez całe nasze ziemskie życie. Oczywiście, jeśli podejmiemy współpracę z Panem Bogiem.

Cudowne rozmnożenie chleba, które opisywała niedzielna Ewangelia, jest zapowiedzią Eucharystii, dzięki której możemy zjednoczyć się z Chrystusem i upodobnić do Niego.

Bp Andrzej Kaleta zwrócił również uwagę na coraz częstsze szyderstwa z Eucharystii – pochodzące z rożnych środowisk – bardzo bolesne dla ludzi wierzących. Na koniec homilii bp Kaleta, gratulując garncarzom pielęgnowania i rozpowszechniania tej jakże szlachetnej i pięknej formy sztuki, życzył by jednocześnie każdy pozwalał się kształtować Panu Bogu jako coraz piękniejsze naczynie napełnione Jego miłością.

Po Mszy św. Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia „Chaty Garncarza”, nowego obiektu, w którym będą się odbywały warsztaty ceramiczne. Największą atrakcją „Chaty Garncarza” jest tradycyjny piec wykonany z cegły szamotowej. Ksiądz Biskup był również świadkiem otwarcia tego pieca z pierwszą wypaloną w nim partią ceramiki, a także uczestniczył w projekcji filmu z lat 60-tych zeszłego wieku, ukazującego pracę garncarzy w Chałupkach.