Bp Andrzej Kaleta przewodniczył 22 maja 2018 r. Mszy św. z obrzędem poświęcenia róż ku czci św. Rity w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Od 2 lat w tym kościele mają miejsce comiesięczne modlitwy ku czci Świętej z Cascii.
– „Pan Bóg wezwał św. Ritę, aby miarę swojej świętości osiągnęła na drodze heroizmu cnót, który wyraził się w jej życiu pełnym cierpienia i zaufania Panu Bogu. Dała świadectwo, że świętość nie jest rzeczywistości abstrakcyjną, ale jest rzeczywistością konkretną i ciągle aktualną, właściwą dla każdej epoki i każdego pokolenia” – mówił w homilii bp Kaleta.
Przywołując adhortację papieża Franciszka „Gaudete et Exultate” hierarcha stwierdził, że „święci to grzesznicy, którym Bóg przebaczył (…). Oni byli takimi jak my jesteśmy”. – „Jacy my jesteśmy względem Boga?” – pytał bp Kaleta.
Biskup przypomniał, że „dekalog jest podstawową konstytucją moralną wszystkich konstytucji świata”. Następnie przytoczył kilka przykładów, jak we współczesnym świecie chrześcijanie świadomie odrzucają niektóre przykazania Dekalogu. – „Chrześcijanie nie przyjmują przykazania: Nie zabijaj, bo akceptują eutanazję i aborcję; nie przyjmują przykazania: Nie kradnij, bo ciągle słyszymy o tylu niezliczonych aferach różnego rodzaju; nie przyjmują przykazania: Nie cudzołóż, bo akceptują życie bez zobowiązań, zdrady małżeńskie, zachwianie porządku w dziedzinie płciowości. Wielu z nas, żyjąc w takim świecie, jest zagubionych i zdezorientowanych” – stwierdził bp Kaleta.
- „Dziś, gdy stajemy przed Bogiem i wpatrujemy się w św. Ritę, trzeba zapytać kim jesteśmy my - Polacy, kim jesteśmy my - Europejczycy? Co dziś robi się z tymi wartościami, które stanowią o Polsce i Europie?”. Biskup wskazał na świętych i błogosławionych, którzy pomagają nam odrzucać powracającą pokusę, zbudowania sobie domu bez Boga. – „Mamy stać się misjonarzami Europy, nawet wtedy, gdy ona tego nie chce i atakuje nas za to, że my chcemy żyć według Bożych praw”.
Odnosząc się do sytuacji panującej w Europie biskup porównał to do „współczesnej Targowicy”. – „Różne naciski europejskich gremiów, cmentarna dyplomacja o mordowaniu rodziny, niszczeniu Kościoła – to szczególny rodzaj okupacji (…). To nie my mamy słuchać spoganiałej Europy, ale powinniśmy ratować Europę, niosąc jej światło zapomnianej Ewangelii. Jedności w ojczyźnie i Europie nie zbuduje się przez traktaty, ale przez miłość do Chrystusa i człowieka. Św. Rita i w ogóle święci i błogosławieni wołają: nie wstydźcie się Ewangelii, głoście ją” – mówił kielecki biskup pomocniczy.
Biskup dodał, że Polacy nie powinni przejmować się stwierdzeniami niektórych ludzi, że „Polska oparta na Bogu i Ewangelii stanie się zaściankiem Europy - my mamy szanse stać się awangardą Europy i jej ratunkiem”.
Po Komunii Świętej bp Andrzej Kaleta dokonał poświęcenia róż oraz odśpiewano Litanię do św. Rity. Następnie ks. proboszcz Janusz Mularz podziękował wszystkim za liczną obecność i zaprosił przed kościół na skromny poczęstunek.
Modlitwy ku czci św. Rity odbywają się w Kazimierzy Wielkiej od 2 lat. Rok temu, 22 maja zostały do kościoła wprowadzone jej relikwie. Co miesiąc zanoszone są modlitwy za wszystkich cierpiących na choroby nowotworowe, o dobry wybór żony i męża, o dar macierzyństwa i w intencjach zapisywanych na kartkach przez parafian i pielgrzymów.
xmhas
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl