Świadectwo życia Hanny Chrzanowskiej pozostaje wzorem dla naszych czasów, jest wzorcem zatroskania o godność i świętość każdego ludzkiego życia – mówił w niedzielę, 3 września 2023 r. w Starochęcinach Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta.
Bp Kaleta dokonał wprowadzenia relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej do kościoła św. Stanisława w Starochęcinach, pozyskanych z inicjatywy wiernych parafii.
W homilii wygłoszonej podczas uroczystej Sumy biskup przypomniał heroiczność postaci błogosławionej oraz znaczenie relikwii dla współczesnego świata.
– Bł. Hanna Chrzanowska, szła przez życie wpatrując się w Chrystusa, Tego który choć Zmartwychwstał, to zechciał pozostać wśród nas w kawałku Białego Chleba. Hanna wpatrując się w ten Biały Eucharystyczny Chleb napełniała się mądrością i siłą do niesienia pomocy bliźnim – tłumaczył bp Kaleta. – We Mszy świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu dostrzegała wewnętrzny imperatyw uzasadniający i przynaglający ją do trwania w postawie samarytańskiej posługi wobec bliźnich – dodał.
Przypomniał m.in. słowa kard. Angelo Amato, wygłoszone w czasie uroczystości beatyfikacyjnej, który nazwał ją „latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu” oraz mówił, że „… . Jej życie i jej postępowanie stanowi kompendium cnót chrześcijańskich, zainspirowanych słowami Jezusa, który mówi: „To, co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”.
Biskup stawiał także pytania o potrzebę i zasadność relikwii w dzisiejszych świecie.
Powołując się na słowa św. Jana Pawła II stwierdził, że „relikwie świętych są przede wszystkim znakiem ich nadprzyrodzonej obecności pośród nas”.
– Oddając cześć relikwiom ostatecznie czcimy owych świętych, a przez to wielbimy samego Pana Boga, który jest źródłem wszelkiej świętości i uświęcenia każdego człowieka – wyjaśniał biskup. – Ponadto relikwie są znakiem, który uświadamia nam, jak wiele Bóg może uczynić w życiu człowieka, żyjącego wiarą, nadzieją i miłością, czyli żyjącego po prostu Bogiem. Wreszcie – relikwie uświadamiają nam, że mamy u Boga szczególnych orędowników – dodał bp Kaleta. Przypominał także, co o relikwiach mówi Katechizm Kościoła Katolickiego.
– Życzę, niech relikwie bł. Hanny gromadzą na modlitwie nie tylko przedstawicieli służby zdrowia, siostry pielęgniarki, ale niech będą źródłem, błogosławieństwa dla was wszystkich, w tym szczególnie dla członków grup charytatywnych i wolontariackich. Niech staną się źródłem nadprzyrodzonej motywacji dla tych, o których Pan Jezus mówi „Błogosławieni miłosierni”. Bo taki jest sens obecności relikwii wśród nas – podkreślał hierarcha.
Sprowadzenie relikwii nastąpiło w efekcie rozwoju kultu błogosławionej w parafii Starochęciny.
28 kwietnia br., w 5. rocznicę beatyfikacji ks. prob. Jerzy Garecki zainicjował program duszpasterski, który pozwolił wiernym bliżej poznać bł. Hannę Chrzanowską i przygotować się do dzisiejszego wprowadzenia relikwii.
– Spotykamy się 28. dnia każdego miesiąca, odmawiamy Litanię do bł. Hanny Chrzanowskiej i sukcesywnie przybliżam historię jej życia – mówi proboszcz. Być może wokół tej postaci uda się stworzyć zalążek parafialnego duszpasterstwa służby zdrowia.
Relikwie zostały sprowadzone z inicjatywy Beaty i Sławomira Kaliniaków. Małżonkowie, po wymianie stosownych pism, przywieźli cząstkę kości bł. H. Chrzanowskiej. W kościele w Starochęcinach jest obraz błogosławionej, namalowany w Częstochowie.
Bł. Hanna Chrzanowska była polską pielęgniarką, założycielką Stowarzyszenia Polskich Pielęgniarek i Położnych, znaną z hojności i empatii. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną, udzielając pomocy i opieki medycznej rannym żołnierzom i cywilom. Po wojnie poświęciła swoje życie pracy w służbie zdrowia, jako praktyk i teoretyk. Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w 1997 r.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl