Czcijmy Wincentego Kadłubka, męża nieprzeciętych zalet i świętości, człowieka, który dany przez opatrzność narodowi polskiemu wywarł wpływ na jego duchowość, historię i kulturę – mówił bp Andrzej Kaleta podczas sumy odpustowej w niedzielę, 25 sierpnia w cysterskim archiopcatwie w Jędrzejowie.
Msza św. była kulminacyjnym punktem zakończonego w niedzielę czterodniowego Odpustu Wincentiańskiego. Przy ołtarzu wystawiona była trumienka z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka.
W homilii bp Andrzej Kaleta rozważał życie i heroiczność cnót bł. Wincentego. Przypomniał pochodzenie błogosławionego, jego powołanie do stanu kapłańskiego, lata nauki i prace na dworze książęcym Kazimierza Sprawiedliwego, a także uczestnictwo w synodach i „wspieranie roztropnymi radami księcia” oraz „ujawnienie kunsztu i talentu literackiego w Kronice Polskiej”. „Głęboki szacunek dla dziejów narodu” dostrzegł w jego pisarstwie prymas Stefan Wyszyński. Wielkim zaskoczeniem była rezygnacja z urzędu biskupiego i, jak podaje tradycja – wędrówka pieszo i boso do klasztoru w Jędrzejowie, gdzie „zaczął naśladować ubóstwo Chrystusa i służyć Bogu surowym życiem”.
Biskup zauważył, że i dzisiaj bł. Kadłubek wzywa nas do poszanowania wartości chrześcijańskich, do adoracji Boga i szacunku dla Jezusa Eucharystycznego, w czasach, gdy „świat zmienia się na naszych oczach”, gdy następuje „wyrzekanie się wiary, chrześcijańskich korzeni”. – Świat umiera, bo brakuje równych Kadłubkowi czcicieli Boga – mówił w Jędrzejowie bp Kaleta.
Trwające od czwartku uroczystości czterodniowego Odpustu Wincentiańskiego zakończył w niedzielę wieczorny koncert finałowy XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, w którym przed jędrzejowską publicznością wystąpił światowej sławy tenor Bogusław Morka i jego goście.
W ramach odpustu były codzienne Msze św., modlitwa różańcowa, Drogi Krzyżowe, specjalne katechezy i procesje, oddawanie czci relikwiom. W sobotę wieczornej Mszy św. przewodniczył o bp Damian Miskus OFM, pomocniczy biskup diecezji krakowskiej. Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja do kopca spotkania, gdzie w XIII wieku opat Teodoryk witał pielgrzymującego pieszo z Krakowa Wincentego Kadłubka, biskupa, który zrzekł się godności i postanowił zostać mnichem.
Wincenty Kadłubek przyszedł na świat ok. 1150 r. w Karwowie k. Opatowa, w rycerskim rodzie Różyców. Uczył się w pobliskiej Stopnicy, w katedralnej szkole krakowskiej, a studia w Paryżu i Bolonii zakończył tytułem magistra. Był kapelanem i doradcą panujących, scholastykiem katedralnej szkoły krakowskiej i kolegiaty w Sandomierzu. W 1208 r. został biskupem krakowskim w czasach burzliwych walk sukcesyjnych. Był prawdziwym synem ówczesnej Europy, światłym, wykształconym historiografem i kronikarzem, zwolennikiem reform w Kościele polskim i w kraju. Brał udział w Soborze Laterańskim IV i wcielał jego reformy. Admirator św. Bernarda, czciciel św. Floriana i Stanisława Szczepanowskiego, był zarazem człowiekiem wielkiej maryjności.
Jego niespodziewana rezygnacja z biskupstwa, beneficjów i zaszczytów wzbudziła wiele emocji. Kadłubek znał opactwo w Brzeźnicy (Jędrzejowie), gdyż to on dokonał konsekracji kościoła (trzeciej z kolei) w 1210 r. Cystersi byli poruszeni jego decyzją. W miejscowości Sudół powitał go opat Teodoryk wraz z francuskimi współbraćmi. Miejsce to upamiętnia Kopiec Spotkania. Ostatnie lata, po złożeniu urzędu biskupiego, spędził w opactwie w Jędrzejowie. Tu zmarł 8 marca 1223 r. i tu przechowywane są jego relikwie, przeniesione w 1633 r. do specjalnie wzniesionego mauzoleum. Bracia zaczęli szerzyć cześć dla Wincentego tuż po jego śmierci. Został on beatyfikowany 18 lutego 1768 roku.
Starania o kanonizację zostały wznowione w październiku 2012 r. Cystersi szacują, że do sanktuarium bł. Wincentego w Jędrzejowie przybywa w skali roku ponad 20 tys. pątników.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl