„Tacy ludzie jak ks. Andrzej Biernacki tworzą historię, tę małą i tę wielką" – mówił 8 listopada 2018 r. w kościele w Gorzkowie bp Andrzej Kaleta, przewodnicząc Mszy św. w piątą rocznicę śmierci ks. Andrzeja Biernackiego – wieloletniego proboszcza, społecznika i mecenasa kultury, który stał się zarazem patronem gminnej szkoły na terenie parafii.
Uroczystość odbywała się w Gorzkowie i w Samorządowej Szkole Podstawowej w Wielgusie, w gminie Kazimierza Wielka. Zgromadziła członków zespołów i orkiestr, które dawny proboszcz prowadził, jego przyjaciół artystów, m.in. z Częstochowy, Gliwic, Ukrainy, licznie przybyłych kapłanów i parafian.
W homilii bp Kaleta, przypominając liczne pasje ale i gorliwość kapłańską ks. Biernackiego, zauważył, jak ważną był on postacią dla lokalnego środowiska. Wspominał jego zainteresowane człowiekiem, zabieganie o to, by mógł się on jak najlepiej rozwijać i spotkać się z Chrystusem.
– „Ważne jest, abyśmy dzisiaj młodemu pokoleniu stawiali jak najpiękniejsze przykłady do naśladowania" – mówił biskup, podkreślając, że „ks. Andrzej miał fantazję, by pokazywać piękno Boga i świata” przez działalność łączącą duszpasterstwo i kulturę, a przy tym bardzo doceniał inicjatywy wychowawcze, edukacyjne.
W rozmowie z KAI bp Andrzej Kaleta powiedział: „To bardzo rzadki przykład, by proboszcz był na tyle doceniony w lokalnym środowisku, aby szkoła przyjęła jego imię. W tym znaczeniu ks. Biernacki był postacią absolutnie wyjątkową”. Prawdopodobnie, jak udało nam się dowiedzieć, w diecezji kieleckiej jest jeszcze tylko jedna szkoła, która obrała sobie za patrona byłego proboszcza – w Kamieńczykach, gdzie w ten sposób uhonorowano ks. Władysława Latosa.
Mszę św. w kościele w Gorzkowie poprzedziła modlitwa na cmentarzu, przy grobie proboszczów gorzkowskich, gdzie zmarłego wspominał m.in. obecny proboszcz, ks. kan. Sławomir Sarek.
W Samorządowej Szkole Podstawowej w Wielgusie odczytano gminny akt nadania imienia i wspominano patrona, który, jak mówił starosta powiatu kazimierskiego Jan Nowak, „rozsławił kazimierską ziemię, od Kijowa po Paryż”. Zarówno na Mszy św., jak i w szkole zjawili się członkowie zespołów, które założył kapłan: Zespół Pieśni i Tańca „Gorzkowianie” oraz orkiestra dęta pod batutą Józefa Janaszka. Zaprezentowali program artystyczny, dedykowany założycielowi.
Szkoła Podstawowa w Wielgusie funkcjonuje na terenie parafii Gorzków, której ks. Andrzej Biernacki był proboszczem przez 25 lat. Dyrektor placówki, Elżbieta Wojtasik, podkreślała zabiegi księdza o dobro szkoły, które zaowocowały budową nowego budynku, oddanego do użytku w 1997 roku.
Elżbieta Wojtasik dodaje, że pozytywnie o inicjatywie nadania szkole imienia ks. Biernackiego wypowiedzieli się rodzice, nauczyciele i cała społeczność parafii Gorzków. W 2017 r., na 20-lecie nowej szkoły, odsłonięto w niej tablicę poświęconą kapłanowi z Gorzkowa. – Ks. Andrzej Biernacki przez wiele był związany z naszą szkołą również jako nauczyciel religii. Był animatorem życia kulturalnego i jest dla nas lokalnym bohaterem. Nauczył ludzi miłości do ziemi ojczystej, cieszył się uznaniem starszych i młodzieży – podkreśliła Elżbieta Wojtasik. Podczas szkolnej uroczystości wspominała, podobnie jak inni parafianie, wspólne czytanie Pisma Świętego pod kierunkiem kapłana, a potem przygotowywanie wielkich widowisk teatralnych, patriotycznych. – Żadne wydarzenie na terenie gminy nie odbyło się bez niego – mówi KAI burmistrz Kazimierzy Wielkiej, Adam Bodzioch.
– „Nauczył nas kochać kulturę ludową i być z niej dumnym, był wykształconym kapelmistrzem, uwielbiał też śpiew operowy. Koncertowaliśmy w trzynastu krajach, promując polską kulturę w piosenkach i tańcu. Ksiądz był dyrygentem, reżyserem, menadżerem w jednej osobie, zgromadził też dla nas wspaniałą garderobę. Bardzo nam go brakuje" – mówi Agnieszka Styczeń, była członkini zespołu. – „Nikt nie nauczył mnie tyle, co ks. Andrzej, praca w zespole dała mi poczucie bycia Polką, nauczyła odwagi, kreatywności" – dodaje Agnieszka Nowak, która na uroczystość przybyła specjalnie z Londynu.
Zespół „Gorzkowianie” ks. Biernacki powołał w 1996 r. „Gorzkowian” tworzyło ok. 45–50 osób: muzyków z orkiestry dętej, chórzystów oraz tancerzy. Członkowie zespołu liczyli od kilka do ponad 70 lat. Dorobek koncertowy opierał się głównie na kulturze ludowej zachowanej w muzyce, tańcu, stroju oraz na pieśniach religijnych i narodowych. Gorzków znajduje się na pograniczu dwóch regionów: małopolskiego i świętokrzyskiego – zespół prezentował głównie folklor Polski południowej. Z repertuarem zjeździli wiele krajów Europy, kilkukrotnie występowali dla św. Jana Pawła II.
Pierwszy wyjazd zagraniczny „Gorzkowian” odbył się w 1997 r. do Watykanu, gdzie zaśpiewali Janowi Pawłowi II. Koncertowali także w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Austrii, na Litwie i Ukrainie oraz w różnych zakątkach Polski.
Zespół Pieśni i Tańca „Gorzkowianie” zakończył działalność po śmierci swojego lidera. Do dziś funkcjonuje założona przez niego orkiestra dęta.
Ks. Andrzej Biernacki urodził się w 1932 roku w Chrząstowie koło Koniecpola. Święcenia kapłańskie przyjął 25 lat później w Kielcach. Przed rozpoczęciem posługi w Gorzkowie pracował m. in. w kieleckiej parafii Chrystusa Króla. Od 2008 r. przebywał na emeryturze w Domu Księży Emerytów. Zmarł po długiej chorobie 11 listopada 2013 r. w wieku 81 lat. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Gorzkowie.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl