Bp Andrzej Kaleta podczas Mszy Pontyfikalnej: Zmartwychwstanie jest epokowym wydarzeniem w historii zbawienia

Trzeba, aby każdy z nas, w duchu wiary, zatrzymał się przed tajemnicą pustego grobu – mówił Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta podczas homilii wygłoszonej w trakcie Mszy św. Pontyfikalnej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w kieleckiej katedrze.

Eucharystii o godzinie 11.00 przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, a koncelebrowali m.in. biskupi współpracownicy: Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.

W homilii bp Andrzej Kaleta – nawiązując do słów dzisiejszej Ewangelii – podkreślił, że dla niektórych prawda o zmartwychwstaniu wciąż jest trudna do zrozumienia.

– Historia się powtarza i nic dziwnego, że dla wielu współczesnych również dziś prawda o zmartwychwstaniu jest trudna do przyjęcia. Dlatego trzeba, aby każdy z nas, w duchu wiary, zatrzymał się przed tajemnicą pustego grobu. Maria Magdalena z dzisiejszej Ewangelii, gdy zobaczyła pusty grób, oświadczyła: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”. Nie pomyślała, że Jezus mógł zmartwychwstać – dopuszczała wszystkie inne możliwości, tylko nie zmartwychwstanie. Podobnie postąpił św. Piotr – zobaczył pusty grób i milczał. Trzeba było dopiero św. Jana, który – jak napisał w swojej Ewangelii – „w jednej chwili zobaczył i uwierzył”. Dzisiejsza Ewangelia prezentuje nam trzy ludzkie reakcje na fakt zmartwychwstania. Jesteśmy wdzięczni św. Janowi za przedstawienie tego wydarzenia – jest ono dla nas dowodem, że nawet pierwsi chrześcijanie nie przyjęli pochopnie prawdy o zmartwychwstaniu. Pusty grób jeszcze ich w pełni nie przekonywał – oni szukali dodatkowych dowodów na poparcie prawdziwości tego wydarzenia – mówił biskup Andrzej Kaleta.

Biskup Kaleta podkreślał w słowie skierowanym do wiernych, że Zmartwychwstały Chrystus żyje między nami.

– Pozwólmy, aby na nowo rozpalił w nas nadzieję. Tak bardzo tej nadziei dziś potrzebujemy, tak bardzo potrzebuje jej dziś zagubiony świat. Wszyscy jesteśmy jej spragnieni, gorączkowo jej szukamy. Oczekujemy, że te paschalne święta obudzą w nas nadzieję. Potrzebujemy Bożego światła, bo niebezpieczna jest dla człowieka ciemność – zwłaszcza wtedy, gdy nie wie, dokąd zmierza świat, jaki jest cel tej drogi. Gdy człowiek nie wie, co jeszcze jest dobre, a gdzie jest prawda, bo na naszych oczach podważono wartości określone przez Dekalog. W wielu sercach – zwłaszcza ludzi młodych – pojawił się zamęt i niepokój. To, co do niedawna określane było dobrem, bywa dziś nazywane złem. Zróbmy wszystko, aby światło Zmartwychwstałego Chrystusa do nas dotarło, aby rozpraszało mroki naszych współczesnych lęków i ciemności – dodaje.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa

Foto: Radio Kielce