Wcielenie Bożego Syna to prawdziwe wydarzenie historyczne i fakt – tak niezwykły, że stał się punktem zwrotnym w dziejach świata, dzieląc je na czas przed i po narodzeniu Chrystusa – mówił bp Andrzej Kaleta podczas Pasterki w Bazylice Katedralnej.
Tradycyjnie, Eucharystia została odprawiona o północy. W homilii biskup Kaleta zwrócił uwagę na historyczność narodzenia Pana Jezusa. – W małej miejscowości Betlejem, niemal u wrót ludnej i gwarnej Jerozolimy, przyszedł na świat oczekiwany Mesjasz, Boży Syn, Książę Pokoju. Święty Łukasz opisuje to wydarzenie w sposób pozbawiony jakiegokolwiek patosu, bez śladu sielanki i ckliwości, których tyle jest w pastorałkach, szopkach i jasełkach. Pisze: „Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego Pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie”. Wcielenie Bożego Syna to nie legenda. To prawdziwe wydarzenie historyczne i fakt – tak niezwykły, że stał się punktem zwrotnym w dziejach świata, dzieląc je na czas przed i po narodzeniu Chrystusa – tłumaczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej i przypomniał o wielkim znaczeniu przyjścia na świat Zbawiciela.
– Jezus przez swoje wcielenie odmienił oblicze świata. Spełnił oczekiwania narodu wybranego i zapoczątkował nową erę – erę zbawienia. (…) Jezus przez tajemnicę wcielenia zstąpił na skołataną nieszczęściami ziemię, aby ją uświęcić i zbawić. Przyniósł ze sobą najwspanialszy dar, przyniósł pokój. Tak Go nazywa prorok Izajasz: „Bóg Wszechmogący, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju, którego panowania nie będzie końca”. Do tej myśli nawiązują aniołowie, kiedy śpiewają nad betlejemską stajenką „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”. W czasach, kiedy się rodził Chrystus nie było pokoju. Do takiego świata przyszedł prawdziwy Zbawca i Bóg. Przyniósł wszystkim upragniony pokój – wyjaśniał biskup Andrzej Kaleta.
– Jako ludzie wiary, w tę noc Wcielenia Pańskiego, przyjmijmy dar Chrystusowego pokoju z wdzięcznością i zanieśmy go do naszych domów, rodzin, krewnych, przyjaciół i wszędzie tam, gdzie człowiek cierpi na brak tej wartości, gdzie panuje atmosfera chłodu, milczenia, niepokoju i uprzedzeń. Jezus – Książę i Dziecię Pokoju – pragnie tylko tego, byśmy byli ludźmi pokoju.
Jutro o godzinie 11.00 Mszę Świętą w Uroczystość Narodzenia Pańskiego w kieleckiej katedrze odprawi Biskup Kielecki Jan Piotrowski razem z biskupami pomocniczymi. Transmisja w Radiu eM Kielce (107,9 i 91,8 FM) oraz na emkielce.pl.
Zgodnie z tradycją kościoła w Boże Narodzenie Kościół sprawuje Najświętszą Ofiarę według trzech formularzy – Mszy w nocy, Mszy o świcie i Mszy w dzień. Pasterka, to tzw. Msza Anielska, ponieważ w przypisanym jej fragmencie Ewangelii słyszymy słowa aniołów oznajmiających narodziny Pana Jezusa. Kolejne Eucharystie to Msza Pasterska i Msza Królewska.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl