Bp Andrzej Kaleta: Pokolenia kielczan uczyły się pobożności od Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej

7 maja obchodzimy Uroczystość Matki Boskiej Łaskawej, która jest Patronką Kielc. Mszy św. w Bazylice Katedralnej przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. Po Eucharystii wierni przeszli w procesji różańcowej przez kieleckie ulice.

Biskup Andrzej Kaleta podkreślił, że Ewangelia ukazuje Maryję jako wierną i ufającą Bogu do końca. - Matko, przychodzimy do Ciebie, by nauczyć się wzajemnej wierności w naszych domach, rodzinach. Chcemy przypomnieć sobie jak wielką wartość ma wierność między małżonkami, a także między rodzicami i dziećmi. Przychodzimy do Ciebie, Matko Kielecka, aby nauczyć się wierności samemu sobie. Człowiek wierny nie ma dwóch twarzy, jest czytelny, nie ma dwóch filozofii, jednej dla siebie, innej zaś dla otoczenia. Nie da się przekupić ani pieniędzmi ani pochwałami.

Matka Boża Łaskawa jest patronką Kielc od 1991 roku. Najpierw papież Jan Paweł II koronował obraz podczas swojej wizyty w Masłowie. Potem, dzięki staraniom ówczesnego biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego, Stolica Apostolska wydała specjalny dokument, ogłaszający Matkę Bożą Łaskawą patronką Kielc.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa