Bp Andrzej Kaleta poświęcił figurę św. Michała Archanioła podczas Odpustu u "Św. Maksymiliana"

Przy figurze św. Michała Archanioła z Gargano odbyły się tegoroczne Uroczystości Odpustowe w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach. Sumie przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, który poświęcił kopię figury św. Michała oraz zawierzył całą parafię wstawiennictwu patronów.

Obchody święta patrona parafii poprzedziła Peregrynacja figury św. Michała Archanioła z groty w Gargano oraz rekolekcje, prowadzone przez Księży Michalitów, które rozpoczęły się w piątek 12 sierpnia.

W niedzielę 14 sierpnia w samo południe rozpoczęła się Suma Odpustowa, której przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. W homilii podkreślił, że Polacy, pomagając uchodźcom z Ukrainy, realizują w praktyce przykazanie miłości Boga i bliźniego. – To pospolite ruszenie na rzecz przyjmowania i udzielania różnorakiej pomocy ludziom cierpiącym z racji zgotowanej im zawieruchy wojennej – na tym polega konkretne wypełnianie przykazania miłości. Pomagając potrzebującym, prawdziwie stajemy się przyjaciółmi Jezusa. Okazując dobroć i miłość drugiemu człowiekowi, realizujemy najważniejsze i najtrudniejsze przykazanie – zaznaczył.

Kaznodzieja powiedział także o początkach misji świętego Maksymiliana. – W Rzymie, gdzie studiował już jako zakonnik, był świadkiem buńczucznych zachowań masonerii, która obchodziła 200 lat istnienia. Widział, jak publicznie bluźniono Bogu i Kościołowi, paradując z czarnym sztandarem, na którym widniał znak szatana, depczącego św. Michała Archanioła. Tam zrozumiał, że Kościół może być uratowany tylko przez Niepokalaną, która starła głowę węża. To dlatego utworzył Rycerstwo Niepokalanej. W ten sposób rozpoczął walkę z szatanem i stanął w obronie Boga – przypomniał.

Biskup porównał wydarzenia z życia św. Maksymiliana do spotykanych w dzisiejszych czasach antychrześcijańskich manifestacji. Podkreślił także wielką rolę św. Michała Archanioła w Kościele.

– Jest obrońcą wiernych, którzy  o jego pomoc zabiegają, jest obrońcą całej wspólnoty Kościoła. W walce ze złem, Michał swoi po stronie Kościoła. To nie znaczy jednak, że my jesteśmy wolni od tej walki, że możemy opuścić ręce, dać sobie spokój i powiedzieć: to nie moja sprawa. Nie, to nasza sprawa. Archanioł Michał nam pomaga i towarzyszy. Broni Kościoła przed niesprawiedliwością naszych czasów.

Na koniec swoich rozważań duszpasterz podkreślił, że zarówno święty Michał Archanioł jak i święty Maksymilian Kolbe mieli podobną misję. – Kolbe, wiedziony nadprzyrodzoną łaską, odczytał wolę Bożą, która kazała mu bronić mistycznego Ciała Chrystusa, czyli Kościoła, przed zakusami Kościoła. To samo czyni Archanioł Michał, który w tej walce nam przewodzi. Trzeba, żebyśmy nie uznali, że to nie nasza walka, trzeba nie opuszczać rąk, ale pełni nadziei, wsparci orędownictwem świętych prosić Boga o pomoc, abyśmy dochowali wierności – zaapelował.

Podczas Mszy św. poświęcono kopię figury świętego Michała Archanioła z Gargano, która będzie miała swoje stałe miejsce w kaplicy Matki Bożej. Uroczystość zakończył Akt zawierzenia parafii św. Michałowi Archaniołowi i świętemu Maksymilianowi oraz procesja eucharystyczna.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa i galeria zdjęć