Bp Andrzej Kaleta poświęcił nowy ołtarz w Łukowej

Parafia Matki Bożej Królowej w Łukowej ma nowy, kamienny ołtarz. Poświęcił go podczas Mszy św. w 5 Niedzielę Wielkiego Postu, 26 marca 2023 r. Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta.

W homilii biskup podkreślił, że poświęcenie ołtarza jest jednym z najbardziej uroczystych aktów liturgicznych i przypomniał, że zgodnie z kościelnymi przepisami, w każdym kościele powinien znajdować się stały ołtarz.

- Apostoł Paweł przypomina nam, że kielich, który błogosławimy, jest udziałem we Krwi Chrystusa, a chleb, który na ołtarzu łamiemy, jest udziałem w Ciele Chrystusa. Składane na ołtarzu dary, stają się więc Ciałem i Krwią Chrystusa. Dlatego to właśnie Ołtarz, jak tłumaczy w swoich katechezach papież Franciszek, stanowi centrum Mszy Świętej. Zawsze należy spoglądać na niego jako na centralne miejsce świątyni. Miejsce, w którym, jak uczy nas Sobór Watykański II, poprzez święte znaki, Kościół stale uobecnia ofiarę nowego przymierza przypieczętowanego przez Jezusa na ołtarzu krzyża – zaznaczył biskup.

Kaznodzieja przypomniał także jedną z prefacji wielkanocnych, która zawiera słowa o Chrystusie, który stał się Kapłanem, Ołtarzem i Barankiem ofiarnym.

- Dlatego każdy celebrans na początku i na koniec każdej Mszy świętej z czcią składa pocałunek na ołtarzu, a każdy autentyczny chrześcijanin, świadom roli, jaką odgrywa ołtarz, stara się z nim podtrzymywać ścisłą więź. Jak najczęściej przyjmuje z tego prawdziwego Stołu Pańskiego Komunię Świętą. Stara się być jak najbliżej, a nie chowa się gdzieś w świątyni lub nawet poza nią.

- Niech wasz nowy ołtarz prowadzi wszystkich mieszkańców Łukowej do Pana Boga, który jest radością człowieczego serca – zakończył rozważania biskup i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zbudowania nowego ołtarza i przygotowania uroczystości jego poświęcenia.

Następnie odbył się obrzęd konsekracji. Biskup namaścił mensę nowego ołtarza olejem krzyżma i rozpalił na nim kadzidło, którego dym symbolizuje wznoszącą się do Boga modlitwę. Następnie ministranci nakryli ołtarz obrusem, a przedstawiciele parafian przynieśli świece, które uroczyście zapalił biskup. Zwieńczeniem było sprawowanie Najświętszej Ofiary na nowopoświęconym ołtarzu.

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć