Bp Andrzej Kaleta poświęcił pomnik Matki Polki Sybiraczki

Bp Andrzej Kaleta dokonał poświęcenia pomnika Matki Polki Sybiraczki na skwerze Pamięci Ofiar Katynia. Uroczystość miała miejsce w sobotę, 23 października 2021 r. i rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Garnizonowym.

W homilii bp Andrzej Kaleta mówił o polskiej drodze do wolności, o niepodległości tak szybo odebranej we wrześniu 1939 roku. Przypomniał piekło, jakie Polakom zgotowali: niemiecki i radziecki okupant. Opowiadał wreszcie o losie osób zesłanych na Sybir.

- Szczególną rolę w czasie tego eksodusu i przesiedlania odegrały kobiety, matki-Polki. Wraz z dziećmi były ich setki tysięcy, walczyły o przetrwanie każdego dnia, walczyły o każdą kromkę chleba, ratowały od chorób, od zimna. Musiały odnaleźć się w tym syberyjskim upodleniu i jednocześnie zapewnić przetrwanie najbliższym. Ich heroiczna walka o zdobycie odrobiny pożywienia dla ginących dzieci to gorzka rzeczywistość zesłańczego życia – mówił.

Kończąc homilię bp Kaleta powiedział, że należy wybaczać, ale nie można zapominać tej historii. Od dziś w Kielcach będzie o niej przypominać pomnik Matki Polki Sybiraczki, który został odsłonięty na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia, nieopodal Kadzielni.

Wykonana z brązu rzeźba przedstawia matkę z małym dzieckiem na ręku oraz stojącym, przytulonym do niej kilkuletnim synem trzymającym tobołek i symbolizuje  kobiety zesłane ze swoimi rodzinami na Syberię.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Czytaj więcej

Foto: Jarosław Kubalski