Ponad 300 osób – członków Rycerstwa Niepokalanej z parafii diecezji kieleckiej i diecezji sąsiednich, ale także z innych ruchów i wspólnot maryjnych – modliło się dzisiaj podczas 26. Pielgrzymki Pokutnej do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy.
Eucharystii w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. Podczas Mszy św. przyjęto nowych członków w szeregi Rycerstwa.
W homilii bp Kaleta przypominał postać św. Maksymiliana Marii Kolbego – założyciela Rycerstwa w kontekście współczesnych zawirowań społecznych i obyczajowych. – Jest to dzień, w którym na nowo uświadamiamy sobie nasze zadania, które codziennie mamy wypełniać jako członkowie Rycerstwa Niepokalanej – powiedział biskup.
– Czynimy to w czasie, gdy Europa i świat znajdują się w szczególnej sytuacji. Z bólem bowiem patrzymy na okrucieństwo wojny toczącej się w Ukrainie. Z bólem i niepewnością patrzymy na podziały i zamieszanie w świecie i naszej ojczyźnie – mówił duchowny. – Wreszcie przyczyną naszego niepokoju jest promowanie postaw podważających istotne do niedawna wartości i formy życia społecznego w tym Kościół, rodzinę i małżeństwo. Taką sytuację ojciec święty Franciszek nazywa „niewolą” – podkreślił hierarcha.
Jak zauważył, czasy św. Maksymiliana także nie były łatwe. Studiując w Rzymie Maksymilian zrozumiał, że „Kościół może być uratowany tylko przez Niepokalaną, która starła głowę węża. Dlatego utworzył Rycerstwo Niepokalanej. W ten sposób rozpoczął walkę z szatanem wsparty mocą Matki Bożej. Stanął w obronie Boga. Jak mówił: Wszystko dla Boga przez ręce Niepokalanej”.
– Dziś sytuacja się powtarza – zauważył biskup. – Laickie i liberalne prądy panują na szczytach Europy, wyrzuca się Imię Boga z preambuł konstytucji poszczególnych krajów – dodał.
W związku z tym św. Maksymilian „staje pośród nas nie po to, aby pouczać teologicznymi wywodami, ale po to by swoim życiem i śmiercią, pokazać jaką drogą powinniśmy iść”. – Swoim życiem wskazuje na Maryję i na Jej miejsce w historii Narodu Polskiego. Niezłomne przekonanie, że Maryja nigdy nie zawiedzie złożonej w Niej nadziei – pomimo ciemności, przez które po wielokroć na przestrzeni historii wiodły polskie drogi – pozwoliło kolejnym pokoleniom Polaków pokładać w Niej ufność – tłumaczył bp Andrzej Kaleta.
Wierni na zakończenie Mszy św. otrzymali błogosławieństwo relikwiami św. Maksymiliana.
Po Eucharystii wyruszyła Droga Krzyżowa odprawiana na wzgórzu Kalwarii Świętokrzyskiej. Poprowadził ją o. Ryszard Żuber OFMConv. Wydarzenie zakończyło nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i modlitwa różańcowa oraz wspólny posiłek.
Kalwaria Świętokrzyska, do której rokrocznie pielgrzymuje Rycerstwo została zbudowana na wzgórzu (251 m n p m), w pobliżu zabezpieczonej i wstępnie wyremontowanej zabytkowej kaplicy Oraczewskich oraz zbudowanego wcześniej (lata 70 XX wieku) kościoła w Morawicy. Okazałe kaplice – stacje Męki Pańskiej, wykonano z morawickiego wapienia, w szczycie figur umieszczono bryłki z fundamentu bazyliki Grobu Chrystusa w Jerozolimie. W stacje wmurowano płaskorzeźby obrazujące Mękę Pańską oraz tablice granitowe z nazwą i tekstem biblijnym, którego wyboru dokonał ks. prof. Stanisław Czerwik.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl