W kościele Chrystusa Króla w Krajnie upamiętnieni zostali polscy, w tym lokalni bohaterowie. Podczas uroczystości odpustowej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Kalety, poświęcone zostały trzy tablice związane z historią Polski i regionu.
Jak przypomniał hierarcha, uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem, które zostało ustanowione na początku XX wieku.
– Ta uroczystość symbolizuje lub wręcz uczy nas, że wszystko ma swój początek, ale i kres w osobie Jezusa Chrystusa. W Ewangelii św. Jana znajdujemy słowa mówiące o tym, że Jezus Chrystus jest początkiem i końcem, alfą i omegą. W Nim wszystko znajduje swój początek, ale i zwieńczenie. To oznacza, że w Jezusie Chrystusie dopełni się nasz los, nasze życie – dodał bp Kaleta.
Tablice, które podczas Mszy św. poświęcił bp Andrzej Kaleta znajdują się w przedsionku świątyni. Powstały z inicjatywy proboszcza ks. Zbigniewa Chajskiego i parafian zaangażowanych w krzewienie patriotyzmu i pamięci o historii Polski. Celem jest przekazywanie tej pamięci kolejnym pokoleniom – podkreśla ks. Michał Glin, wikariusz parafii w Krajnie.
– Chcemy zadbać o naszą tożsamość narodową, by kolejne pokolenia korzystające z tej świątyni wiedziały, że byli ludzie, którzy oddali własne życie za wolność naszej Ojczyzny. By te następne pokolenia uczyły się historii, by nie poszła ona w zapomnienie. Dzisiaj pewne rzeczy chce się wymazać, chce się o nich nie pamiętać, a jednak to są dla nas bardzo ważni ludzie, bohaterowie, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, możemy wyznawać wolną religię, mamy swój język. To jest dla nas zaszczyt i chluba, że możemy tych ludzi upamiętnić – dodał ks. Glin.
Pierwsza z tablic dedykowana jest ofiarom Katynia 1940 r., zamordowanym przez NKWD. Druga jest poświęcona pamięci działaczy i żołnierzy z okolic Krajna i Kielc, poległych w czasie II wojny światowej za wierną służbę Ojczyźnie. Natomiast trzecia tablica poświęcona jest księżom, którzy posługiwali w tej parafii od początku jej istnienia, a więc od stu lat.
Podczas Mszy św. biskup Andrzej Kaleta dokonał także uroczystego włączenia kolejnych 17 chłopców do grona ministrantów w parafii w Krajnie. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest bowiem Świętem Patronalnym ministrantów, a jutro 21 listopada przypada wspomnienie św. Tarsycjusza, męczennika – głównego patrona ministrantów.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
pasterzach – nr 73.
Msza o powołania
w parafii Dębno.
† Antoni Sokołowski 1967
† Wojciech Pedrycz 1972
† Kazimierz Dziedzic 1987
† Czesław Pałka 2005
† Władysław Haberka 2019
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl