„Łaski pełna” – to najpiękniejsze imię Maryi, imię, które nadał Jej sam Bóg, by ukazać, że jest Ona od zawsze i na zawsze umiłowana, wybrana, przeznaczona na to, by przyjąć najcenniejszy dar, Jezusa” – mówił Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta podczas Mszy św. odpustowej w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku.
Cytując w tych słowach papieża Benedykta XVI bp Kaleta postawił w homilii pytanie: dlaczego spośród wszystkich kobiet Bóg wybrał właśnie Maryję z Nazaretu? Zwrócił m.in. uwagę na Jej pokorę, widoczną w hymnie Magnificat. Otrzymała Ona od Boga błogosławieństwo, którym jest Jezus, przyjęty przez Nią z miłością i ofiarowany światu. – Taka jest również misja i powołanie Kościoła: przyjąć Jezusa i dać Go światu – mówił biskup.
– Z powyższą myślą zbieżne jest hasło obecnego roku duszpasterskiego, które brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – podkreślał bp Andrzej Kaleta, przypominając maryjny wymiar Kościoła akcentowany przez papieża Jana Pawła II. Przypomniał także, że ”Niepokalanie Poczęta Matka Chrystusa i Matka Kościoła wspiera nas w przeżywaniu adwentowego nawracania się i w ciągłym rozpoczynaniu na nowo.”, a „od Jej Niepokalanego Poczęcia bierze początek lepszy świat – świat odkupiony”.
Bp Kaleta nazwał Maryję „obrazem odkupionej ludzkości (…), obrazem doskonałego człowieka, ideałem pokazanym nam przez Boga” oraz „ucieczką grzeszników”, gdy tymczasem my ludzie, „jesteśmy w drodze i dopiero zmierzamy do pełni człowieczeństwa”.
Obecny kościół w Chmielniku był budowany w latach 1730-1783 przez Jerzego Ożarowskiego, a następnie przez Andrzeja i Elżbietę Moszczyńckich. Świątynia została konsekrowana przez sufragana sandomierskiego bp. Wojciecha Radoszewskiego. Ołtarz główny kościoła z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanej pochodzi z XVIII wieku.
Na terenie parafii znajdują się trzy kaplice, w których odprawiane są Msze św.: kaplica w Domu Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Chmielniku, kaplica w szpitalu w Chmielniku i kaplica w Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl