W Dzień Zaduszny, 2 listopada wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Prosimy Boga, który jest Panem życia i śmierci, aby ocalił ich ze względu na naszą miłość – mówił podczas Mszy św. w kieleckiej Bazylice Katedralnej bp Andrzej Kaleta.
– „Modlitwa za zmarłych jest zawsze spojrzeniem śmierci w oczy”. Kiedy zatrzymujemy się nad grobami, nie uciekamy od myśli o naszej własnej śmierci. Boimy się jej, ale mamy też świadomość, że życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci jest tak wielkim darem, że domaga się kontynuacji. Nasza modlitwa za zmarłych wyraża nadzieję na ciąg dalszy i ponowne spotkanie z nimi – mówił biskup.
Biskup w homilii wspomniał także o duszach czyśćcowych. – Czyściec jest nazywany cierpiącą częścią Kościoła, która trwa w stanie pokuty. To nie Bogu jest ona potrzebna, ale nam, ludziom obciążonym skutkami grzechów. Pokuta zawsze wiąże się ze zmaganiem, czyli bólem serca, które chce kochać Pana Boga i innych, ale jeszcze tego nie potrafi. Nasze wsparcie modlitewne należy okazywać tym, którzy przeżywają swoje rekolekcje czyśćcowe przed wejściem do Nieba – nauczał biskup.
Duszpasterz polecił naszej pamięci osoby, które wyprzedziły nas w drodze do wieczności. Wśród nich wymienił między innymi księży i biskupów spoczywających w podziemiach Bazyliki. – Pamiętajmy o naszych zmarłych krewnych i przyjaciołach, ale też o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, wiarę i kościół. To oni dochowali wierności Bogu i ludziom, zbudowali świat chrześcijański na fundamencie Ewangelii i przekazali go nam. My jesteśmy ich dziedzicami i bardzo ważne jest, aby teraz nasze pokolenie dochowało wierności im oddając im cześć. Do pamięci o nich przynagla nas miłość, która jest ogromnie cenna w Bożych oczach – podsumował biskup Andrzej Kaleta.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl