Prośmy św. Ritę, aby wspierała nas, uczniów Chrystusa, w dziele dawania świadectwa wobec świata o wierze i miłości – mówił bp Andrzej Kaleta w kościele Podwyższenia Krzyża w Kazimierzy Wielkiej, przewodnicząc 22 maja 2021 r. uroczystości ku jej czci.
Pięć lat temu została sprowadzona figura św. Rity, a później relikwie świętej, stąd kazimierską parafię uznaje się za najważniejszy ośrodek kultu św. Rity w diecezji kieleckiej.
Nabożeństwa, z Litanią do św. Rity, Mszą św., rozważaniami i poświęceniem róż, są tam sprawowane 22 dnia każdego miesiąca. Jak mówi ks. Janusz Mularz, proboszcz parafii – jej orędownictwo jest bardzo skuteczne w wypraszaniu potomstwa. Jest kilka takich przypadków stwierdzonych po modlitwach przed relikwiami i figurą świętej w kazimierskiej świątyni.
W homilii bp Andrzej Kaleta wskazał, jak dzisiaj św. Rita może być wzorem dla zagubionych wśród zamętu ideologicznego, w jaki sposób jej życie może dawać współczesnym wskazówki.
Biskup przypomniał, iż czciciele św. Rity gromadzą się, aby modlić się za jej wstawiennictwem w obronie życia i o świętość rodzin. – Św. Rita była matką, żoną, a wreszcie zakonnicą. Nieobce jej były rodzinne kłopoty i troski, ale zawsze potrafiła je odnieść do przykazania miłości Boga i człowieka, jako do najważniejszego, w którym streszczają się wszystkie inne – mówił bp Kaleta. Tłumaczył, czym powinna być wiara, zakładająca m.in. „odrzucenie postawy adorowania władzy politycznej, uzależnienia od erotyzmu, sprzeciw wobec pseudoreligijnych kultów czy ideologii”.
Podczas Mszy św. były odczytywane prośby do św. Rity, święcono róże będące jej symbolem i odśpiewana została litania ku jej czci, a także inne pieśni.
poster
Św. Rita z Cascii jest najbardziej popularną świętą augustiańską. Żyła na przełomie XIV i XV wieku. Po bardzo trudnym życiu osobistym i rodzinnym, po stracie męża i dzieci, Rita postanowiła zrealizować swoje dawne pragnienie i poprosiła o przyjęcie do klasztoru Sióstr Augustianek w Cascii.
Początkowo odmawiano jej jako wdowie, wreszcie po długich staraniach otrzymała pozwolenie wstąpienia do klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascii. Tam przez 40 lat za ścisłą klauzurą prowadziła pełne heroicznej świętości życie. Jej pobożność odznaczała się czcią do cierpiącego Jezusa – dlatego św. Rita należy także do grona mistyków pasyjnych Kościoła. Otrzymała stygmat – przez 15 lat, do śmierci nosiła na czole bolesną, otwartą ranę. Zmarła 20 maja 1457 r. i w dwa dni później została uroczyście pochowana.
Zaraz po śmierci za jej wstawiennictwem zaczęło dziać się wiele cudów, które stały się podstawą do szybkiego rozprzestrzenienia się kultu. 10 lat po śmierci niezniszczone zwłoki Rity zostały przeniesione do klasztornej zakrystii i złożone w ozdobnym sarkofagu. Została kanonizowana w 1900 r. przez Leona XIII.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl