Bp Andrzej Kaleta w kieleckim Karmelu: Ozdobą święta 2 lutego była procesja ze świecami

Największą ozdobą dzisiejszego święta była procesja ze świecami, które przyniesione do domu, z pietyzmem zapalało się w najważniejszych momentach życia – mówił Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, celebrując Mszę św. w kaplicy pw. Królowej Ozdoby Karmelu u kieleckich sióstr karmelitanek bosych.

Siostry zgodnie z tradycją święta odnowiły swoje śluby zakonne.

W homilii bp Kaleta przypomniał, że święto Ofiarowania Pańskiego należy do najstarszych świąt chrześcijańskich, celebrowanych przez Kościół już w IV wieku, a „w duchu pobożności ludowej” jest zwane świętem MB Gromnicznej.

– Kultura naszego narodu otuliła to święto szczególnym kolorytem i klimatem, odcisnęło się ono na kulturze ludu polskiego, w poezji i malarstwie – mówił bp Kaleta. Zauważył m.in., że spalająca się świeca przypomina ludzkie życie, którego – podobnie jak świecy – ubywa od momentu narodzenia człowieka. – Nikt z nas nie wie, ile jeszcze dni mu zostało, a zatem jak dobrze wykorzystać dany nam czas – rozważał biskup. Przypomniał także, że świece są przede wszystkim symbolem ofiary na pamiątkę ofiarowania Dzieciątka przez Maryję i Józefa Bogu w świątyni, zgodnie z prawem.

– Czy jestem wciąż zdolny do ofiary? Życie ustawicznie żąda jej od nas. Dlaczego rozpadają się małżeństwa, a rodzice niekiedy płaczą z powodu swoich dzieci? Dlaczego wybuchają wojny? Wynika to z braku zdolności do ofiarnego życia – podkreślał bp Andrzej Kaleta.

Wagę ofiarności w życiu wskazywał Jan Paweł II, ustanawiając 2 lutego Dniem Życia Konsekrowanego, a papież Franciszek w kontekście tego dnia zauważał z kolei działalność Ducha Świętego, który sprawia, że ludzie są zdolni dostrzec Boga i jego działanie.

– Dzisiejsza liturgia ubogacona symboliką świec zaprasza, byśmy oddali się na służbę Panu, tak jak siostry zakonne – zaznaczył bp Kaleta.

Klasztor sióstr karmelitanek w Kielcach został założony w 1958 r. z inicjatywy bp. Czesława Kaczmarka. Znajduje się na terenie parafii Chrystusa Króla, z której część wiernych w sposób stały uczestniczy w nabożeństwach sprawowanych w karmelitańskiej kaplicy.

tekst za: ekai.pl

Foto: Agnieszka Dziarmaga