Bp Andrzej Kaleta w Miechowie: Krzyż Chrystusa i Męka Pańska stanowią punkt centralny chrześcijaństwa

Krzyż Chrystusa i Męka Pańska stanowią punkt centralny, wokół którego skupia się całe chrześcijaństwo – mówił w Miechowie, w Bazylice Grobu Bożego, Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, przewodnicząc liturgii Wielkiego Piątku. W sanktuarium znajduje się najwierniejsza i najstarsza w Europie replika Grobu Bożego, do której pielgrzymowali pątnicy, gdy nie było możliwe odbyć pielgrzymki do Ziemi Jezusa.

W homilii biskup wskazywał, że Pan Bóg zsyła na człowieka cierpienie po to, aby człowiek lepiej zrozumiał sens i cel swojego życia  „Ten, kto zrozumie sens Jezusowego krzyża, ten też zrozumie sens swojego cierpienia” – tłumaczył bp Kaleta. „Paradoksalnym w oczach świata darem” nazwał „każde zesłane na nas cierpienie”, a krzyż – „dojrzewaniem do wieczności”.

Biskup podkreślił, że na „krzyż patrzymy także jako na znak zwycięstwa”. – Można powiedzieć, że na Golgocie zawisła ukrzyżowana Miłość. Chyba po to, aby wszyscy wreszcie uwierzyli, że nas ukochał – powiedział bp Kaleta.  – Krzyż Jezusa jest znakiem zbawienia, a co za tym idzie i znakiem pojednania – tłumaczył.

Miechów zasłynął w Polsce i Europie z kaplicy Pustego Grobu w tamtejszej bazylice, gdzie znajduje się najstarsza i najwierniejsza replika Grobu Bożego w Europie oraz posługi bożogrobców, zwanych miechowitami.

Historia bożogrobców rozpoczęła się w Jerozolimie w 1114 r. Głównym zadaniem zakonników była straż przy Grobie Chrystusa oraz opieka nad przybywającymi licznie pielgrzymami.

Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Sprowadził ich wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

tekst za: ekai.pl

>> Galeria zdjęć