Historia Ogólnopolskiego Dnia Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej zaczyna się jeszcze przed beatyfikacją o. Maksymiliana, kiedy to wierni gromadzili się na modlitwie w Niepokalanowie, modląc się o wyniesienie na ołtarze założyciela Niepokalanowa.
Po beatyfikacji, której dokonał Paweł VI 17 października 1971r., narodziła się idea corocznego modlitewnego spotkania w ostatnią niedzielę lipca, ponieważ soboty nie były wówczas dniami wolnymi od pracy. Ogólnopolski Dzień Modlitwy został ustanowiony jako uczczenie decyzji o. Maksymiliana Marii Kolbego o pójściu na śmierć, a raczej jak powiedział ojciec święty Jan Paweł II „oddania życia” za skazanego ojca rodziny - Franciszka Gajowniczka. Od połowy lat siedemdziesiątych na wspólną modlitwę przychodziła tak wielka liczba wiernych, że należało zorganizować osobną uroczystość. Dlatego pod koniec lat siedemdziesiątych zostały wprowadzone adoracje nocne, które w latach osiemdziesiątych trwały już do rana, z soboty na niedzielę. Zwieńczeniem modlitw była Msza Święta w niedzielne południe. W czasie czuwania nocnego, odmawiane były wszystkie części różańca, odprawiana droga krzyżowa, wygłaszana była konferencja oraz sprawowana Msza św. o północy, a po niej trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, przy której nad ranem śpiewane były godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Zazwyczaj Eucharystii kończącej dzień modlitwy, która odprawiana była w niedzielę, przewodniczyli zaproszeni księża biskupi z różnych stron Polski.
Tegoroczny Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej odbył się w sobotę 24 lipca pod hasłem „Nie umarł, oddał życie” w 80 rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 11.00, która była centralnym punktem dnia modlitwy, przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Tegoroczne hasło, zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II o św. Maksymilianie zostało mocno podkreślone w homilii biskupa Andrzeja. - „Rycerstwo Niepokalanej do dziś służy szerzeniu chwały Bożej przez realizację ideału Niepokalanej w życiu codziennym. Dynamiczny rozwój tego dzieła - jest niewątpliwym znakiem Bożego błogosławieństwa. I choć zabrzmi paradoksalnie, to trzeba powiedzieć, że żywotność tego Maryjnego ruchu za sprawą łaski Bożej wypływa z męczeńskiej śmierci jego założyciela. Ojciec Kolbe umarł bowiem śmiercią męczeńską w niemieckim obozie koncentracyjnym. A właściwie, jak powiedział święty papież Jan Paweł II: „on nie umarł, lecz oddał swoje życie w ofierze za brata”. „Potwierdził w ten sposób wyłączne prawo Stwórcy do życia każdego człowieka. Dał świadectwo Chrystusowi i miłości. Maksymilian nie «umarł» – ale «oddał życie... za brata». Właśnie dlatego jego śmierć stała się znakiem zwycięstwa. Było to zwycięstwo odniesione nad całym systemem pogardy i nienawiści człowieka i tego, co Boskie w człowieku [było to] – zwycięstwo podobne do tego, jakie odniósł na Kalwarii Pan nasz Jezus Chrystus – mówił Jan Paweł”.
Hasło „Nie umarł, oddał życie” było również podkreślone w konferencjach prowadzonych przez o. Stanisława Piętkę Prezesa Narodowego MI i pozostałych prelegentów.
W programie Ogólnopolskiego Dnia Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej zawarta była również modlitwa różańcowa, koronka do Bożego Miłosierdzia oraz spektakl pt. „Każdą łzę otrze Bóg z ich oczu” przygotowany i wystawiony przez Braci z Niepokalanowa.
Diecezję kielecką, razem z asystentem diecezjalnym MI ks. Sebastianem Sewerynem, reprezentowało 120 pielgrzymów, głównie członków Rycerstwa Niepokalanej, choć nie tylko. Obecni byli m.in. pielgrzymi z parafii: Morawica, Bilcza, Tumlin, Zagnańsk, Wierna Rzeka, Piekoszów, Małogoszcz oraz z Kielc, z parafii pod wezwaniami: NMP Królowej Polski, św. Wojciecha, Świętego Krzyża, św. Maksymiliana, Miłosierdzia Bożego, Niepokalanego Serca NMP.
ks Sebastian Seweryn
DIECEZJALNY ASYSTENT RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl