Dziś krzyż – jak się wydaje – nie robi takiego wrażenia, jak dawniej. Wielu przechodzi obok niego obojętnie, czy wręcz unika jego bliskości, zwłaszcza jeśli kojarzy się z trudem, a nawet cierpieniem – mówił dzisiaj Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta w Pacanowie, w Sanktuarium Jezusa Konającego. Parafia nosi wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego, stąd 14 września jest jej odpustowym świętem. Było ono połączone z Dożynkami.
Do miejsca krzyża w życiu indywidualnym i społecznym oraz do świętości chleba nawiązał biskup Kaleta w swojej homilii.
Przypomniał słowa Ludwika van Beethovena: „Krzyż w życiu człowieka, podobnie jak w muzyce, podnosi o pół tonu”, a tymczasem „współczesny człowiek woli słuchać tego, co bardziej przyjemne i niewymagające”. Bp Kaleta mówił także o zanikaniu odwagi w przyznawaniu się do krzyża, do Chrystusa, do wiary. – Zdarza się, że w środowiskach, gdzie żyjemy i pracujemy, nie mamy odwagi powiedzieć, że jesteśmy uczniami Chrystusa (…). Jakże często słyszy się dziś stwierdzenie: „Wierzę po swojemu…” – mówił biskup zauważając coraz powszechniejsze odchodzenie od wiary i nauki Kościoła.
Z okazji dożynkowego święta przypomniał także wyjątkową misję wsi, jako spadkobiercy „chlubnego dziedzictwa narodowego, tradycji, pielęgnowania zwyczajów rodzinnych, religijnych, patriotycznych”. Ten temat poruszał m.in. premier Wincenty Witos.
– Ziemia jest wartością niezwykłą. Bez niej nie będzie kraju, nie będzie państwa. To dlatego o polską ziemię walczyli nasi ojcowie w powstaniach narodowych i wojnach światowych – przypomniał bp Kaleta, odnosząc się także do okupionej cierpieniem walki narodu ukraińskiego.
Zwrócił również uwagę na świętość chleba, którego „nie mamy nigdy dosyć, który zawsze smakuje” oraz na fakt łączenia z nim bogatej tradycji i obrzędowości.
– Chleb był w Polsce zawsze wielką świętością. Wyrzucanie go do śmieci uważane było za ciężki grzech – mówił, przypominając gest podnoszonej z ziemi okruszyny chleba, zdejmowanie czapki do jedzenia, a także świętość Chleba eucharystycznego, uzdalniającego nas do „wytrwania przed krzyżami życia”.
– Prośmy Pana Boga, aby ten chleb był sprawiedliwie dzielony dla potrzebujących, by go nikomu na naszym stole i na świecie nie brakowało. Prośmy Boga o opiekę nad polską ziemią, o zgodę w naszym ojczystym domu – zachęcał bp Kaleta.
Historia powstania kościoła w Pacanowie sięga panowania księcia Leszka Białego. Ówczesny biskup krakowski, Maur, w 1110 r. erygował parafię pw. św. Marcina. Świątynia uległa poważnym zniszczeniom, szczególnie w 1657 r. podczas najazdu wojsk Rakoczego. Po potopie szwedzkim kościół został odbudowany w stylu barokowym. Kościół w Pacanowie rozbudowano w latach 1785–1790 staraniem ks. Michała Sołtyka. W 1895 r. odrestaurowany, konsekrował bp kielecki Tomasz Teofil Kuliński. W 1906 r. świątynię strawił pożar. Po raz kolejny kościół spłonął w czasie działań wojennych w 1944 r. Z pożogi w sposób nadzwyczajny ocalała kaplica i cudowna figura Pana Jezusa. Po wojnie świątynia została odbudowana. 19 sierpnia 2008 r. papież Benedykt XVI nadał kościołowi w Pacanowie tytuł bazyliki mniejszej. Decyzję tę ogłosił 14 września 2008 r. prymas Polski kard. Józef Glemp podczas Mszy św. odpustowej w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego.
Od strony południowej w pacanowskim kościele znajduje się kaplica Pana Jezusa Konającego z cudowną figurą Ukrzyżowanego. Według legendy Wisłą płynęły trzy figury przedstawiające ukrzyżowanego Chrystusa: pierwsza zatrzymała się w pobliżu wsi Mogiła koło Krakowa – ta znajduje się obecnie w klasztorze cystersów, druga została w Pacanowie, trzecia zaś dotarła do Warszawy. W Pacanowie zaobserwowano wiele cudownych zjawisk za wstawiennictwem figury Jezusa.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl