W Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września, bp Andrzej Kaleta przewodniczył Sumie Odpustowej w Sanktuarium Pana Jezusa Konającego w Pacanowie. Uroczystość połączona była z dziękczynieniem za plony.
W homilii Ksiądz Biskup mówił o godnym miejscu krzyża w przestrzeni publicznej i szacunku do tego znaku miłości Boga do człowieka oraz wartości, jakie są z nim związane. Podkreślał, że krzyż – znak zbawienia, zawsze był wpisany w dzieje naszego narodu. – Lud Polski związał swoje dzieje z krzyżem. Umieszczano go wszędzie tam, gdzie przebywał człowiek, przyznający się do Chrystusa! – mówił biskup, który przypomniał również, że „krzyż zawsze towarzyszył naszym bohaterom narodowym w walce o wolność”.
Jednocześnie hierarcha zaznaczył, że krzyż zawsze miał wrogów. – W Polsce ściągali krzyże zaborcy, ściągano je w czasach stalinowskich, ściągano je wiele razy w powojennej historii – mówił.
Bp Kaleta wyjaśniał, że „krzyż jest wpisany w naszą narodową historię i kulturę dlatego nic dziwnego, że w dalszym ciągu chcemy widzieć go w przestrzeni publicznej”. Biskup zwrócił uwagę na potrzebę należytej czci i szacunku do krzyża, na którym umarł za nasze grzechy Chrystus. – Krzyżem ani wartościami, które on wyraża nie można ani szafować, ani używać przeciwko komukolwiek. Krzyż nie należy do żadnego ugrupowania. Ani do lewicy ani do prawicy. Jest własnością tych, którzy go szanują – podkreślał kielecki biskup pomocniczy.
Biskup zauważył także, że dziś krzyż jest znakiem szczególnej nadziei, zwłaszcza w czasach, kiedy doświadczamy wielu zjawisk, „które obce naszej kulturze wprowadzają wśród nas nienawiść i zamęt (…). Ta nadzieja płynąca z krzyża potrzebna jest także w czasie pandemii. Niosą ją codziennie poprzez pomoc i zaangażowanie pracownicy służby zdrowia i wolontariusze – powiedział.
Odpust w Pacanowie był tradycyjnie połączony z dziękczynieniem za plony. Bp Kaleta zwracając się do rolników, którzy przynieśli dożynkowe wieńce, powiedział, że „w chlebie niebo styka się z ziemią, a człowiek – rolnik przez swoją pracę ma udział w krzyżu i w Tajemnicy Eucharystii, która jest pokarmem duchowym”. – Stojąc pod krzyżem z Pacanowskiego Sanktuarium wspólnie spoglądamy na bochen chleba wypieczony z ziaren zebranych w czasie tegorocznych żniw. Z jednej strony symbolizuje on trud człowieka – rolnika, a z drugiej błogosławieństwo Boga samego – mówił bp Kaleta.
W czasie uroczystej Eucharystii bp Andrzej Kaleta pobłogosławił przyniesione przez tutejszych rolników wieńce dożynkowe. Uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna wokół bazyliki.
Katarzyna Dobrowolska
Foto: Redakcja PONIDZIE TV
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Mokrsko Dolne.
† Józef Wieczorek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl