Bp Andrzej Kaleta w Proszowicach: W dzisiejszych czasach orędzie z Fatimy nabiera nowej aktualności

Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta przewodniczył Nabożeństwu Fatimskiemu w kościele Wniebowzięcia NMP w Proszowicach – w trwającym Roku Ojca Rafała. O oprawę liturgiczną zatroszczyli się mieszkańcy Szreniawy i Opatkowic.

Pięknym wprowadzeniem do nabożeństwa był koncert w wykonaniu chóru z Bindal w Norwegii, który w tych dniach gości w Proszowicach.

O godz. 19.00 rozpoczęła się Msza św., w czasie której w sposób szczególny modliliśmy się za żyjących i zmarłych mieszkańców Opatkowic i Szreniawy. W Eucharystii tradycyjnie uczestniczyły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z wymienionych miejscowości oraz druhowie OSP Opatkowice, którzy podjęli wartę przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

Podczas homilii bp Andrzej Kaleta podjął się rozważania na temat znaczenia objawień fatimskich w dzisiejszych czasach. Nawiązując do wypowiedzi papieża Benedykta XVI biskup Kaleta zauważył, że „łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona”. – Trzeba zapytać dzisiaj, jakie znaczenia ma dla nas, dla Kościoła i całego świata to, co wydarzyło się w Fatmie? – pytał biskup.

Kielecki biskup pomocniczy, nawiązując do przeczytanej Ewangelii o Belzebubie, wspomniał o nagonce i hejcie, który nie tak dawno był skierowany przeciwko św. Janowi Pawłowi II. Biskup zauważył, że „jeżeli pana domu przezwali Belzebubem, to także jego domowników tak nazwą”. Biskup przytoczył także słowa nieżyjącego arcybiskupa Henryka Hosera o tym, że „Europa cierpi na amnezję, na zanik pamięci historycznej i zbiorowej, co jest niesłychane groźne, bo traci swoją tożsamość (…). Europa popełnia samobójstwo. Jeżeli się nie obudzi, przestanie istnieć”.

Bp Kaleta zauważył również, że „obecny świat jest pełen napięć, konfliktów i podziałów. Dlatego orędzie z Fatimy nabiera w tym kontekście nowej aktualności”. Jako źródło tych konfliktów biskup wskazał grzech i trwanie w nim. – „Grzech to negacja Boga, oderwanie od Niego, odrzucenie Boga przez człowieka”.

Po Mszy św. rozpoczęła się modlitwa różańcowa, w czasie której rozważaliśmy tajemnice bolesne. Po różańcu udaliśmy się w procesji z figurą Matki Bożej wokół kościoła, a zwieńczeniem Nabożeństwa Fatimskiego było błogosławieństwo i odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. Jak co miesiąc nie zabrakło także pamiątkowych zdjęć.

xmhas