Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta przewodniczył Nabożeństwu Fatimskiemu w kościele Wniebowzięcia NMP w Proszowicach – w trwającym Roku Ojca Rafała. O oprawę liturgiczną zatroszczyli się mieszkańcy Szreniawy i Opatkowic.
Pięknym wprowadzeniem do nabożeństwa był koncert w wykonaniu chóru z Bindal w Norwegii, który w tych dniach gości w Proszowicach.
O godz. 19.00 rozpoczęła się Msza św., w czasie której w sposób szczególny modliliśmy się za żyjących i zmarłych mieszkańców Opatkowic i Szreniawy. W Eucharystii tradycyjnie uczestniczyły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z wymienionych miejscowości oraz druhowie OSP Opatkowice, którzy podjęli wartę przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.
Podczas homilii bp Andrzej Kaleta podjął się rozważania na temat znaczenia objawień fatimskich w dzisiejszych czasach. Nawiązując do wypowiedzi papieża Benedykta XVI biskup Kaleta zauważył, że „łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona”. – Trzeba zapytać dzisiaj, jakie znaczenia ma dla nas, dla Kościoła i całego świata to, co wydarzyło się w Fatmie? – pytał biskup.
Kielecki biskup pomocniczy, nawiązując do przeczytanej Ewangelii o Belzebubie, wspomniał o nagonce i hejcie, który nie tak dawno był skierowany przeciwko św. Janowi Pawłowi II. Biskup zauważył, że „jeżeli pana domu przezwali Belzebubem, to także jego domowników tak nazwą”. Biskup przytoczył także słowa nieżyjącego arcybiskupa Henryka Hosera o tym, że „Europa cierpi na amnezję, na zanik pamięci historycznej i zbiorowej, co jest niesłychane groźne, bo traci swoją tożsamość (…). Europa popełnia samobójstwo. Jeżeli się nie obudzi, przestanie istnieć”.
Bp Kaleta zauważył również, że „obecny świat jest pełen napięć, konfliktów i podziałów. Dlatego orędzie z Fatimy nabiera w tym kontekście nowej aktualności”. Jako źródło tych konfliktów biskup wskazał grzech i trwanie w nim. – „Grzech to negacja Boga, oderwanie od Niego, odrzucenie Boga przez człowieka”.
Po Mszy św. rozpoczęła się modlitwa różańcowa, w czasie której rozważaliśmy tajemnice bolesne. Po różańcu udaliśmy się w procesji z figurą Matki Bożej wokół kościoła, a zwieńczeniem Nabożeństwa Fatimskiego było błogosławieństwo i odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. Jak co miesiąc nie zabrakło także pamiątkowych zdjęć.
xmhas
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl