W sobotę, 6 maja 2023 r. Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta wprowadził do kościoła Macierzyństwa NMP w Łosieniu relikwie bł. ks. Michała McGivneya, które prafia pozyskała staraniem ks. proboszcza Czesława Parkity i Rycerzy Kolumba
- W dniu dzisiejszym Pan Bóg stawia przed nami znak – znak relikwii bł. ks. Michała McGivneya. Błogosławiony Michał przykładem swojego życia uczy nas wierności Bogu, ale uczy też wytrwałej modlitwy, z której rodzi się wiara i wszystkie inne łaski jakich oczekujemy” – mówił podczas homilii bp Kaleta.
Najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba w Polsce Andrzej Anasiak wniósł relikwie do kościoła w asyście pocztów sztandarowych i licznie zgromadzonych Rycerzy Kolumba. Bp Andrzej Kaleta poświęcił relikwiarz i przekazał proboszczowi jako kustoszowi tych relikwii. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. Dariusz Wolniak - Kustosz Stanowy, Robert Wolski Delegat Rejonowy oraz Delegat Rejonowy Zygmunt Mazur.
Bp Andrzej Kaleta rozpoczynając homilię przypomniał najpierw postać Założyciela Rycerzy Kolumba. Powiedział: „Ks. Michał McGivney żył w XIX wieku w USA, był proboszczem-misjonarzem. Metodami duszpasterskimi wyprzedził swoją epokę. Jego nowatorstwo polegało m.in. na tym, że postawił w parafii na pracę z mężczyznami, aby w ten sposób wesprzeć rodziny. Wychodził do najbardziej potrzebujących, troszcząc się zarówno o ich życie doczesne, jak i wieczne. Jego przykład potrzebny jest dzisiaj Kościołowi bardziej niż kiedykolwiek dlatego, że w czasach, w których przyszło nam żyć kwestionowana jest nauka Chrystusa i kwestionowani są chrześcijanie…”.
Następnie bp Kaleta wyjaśnił znaczenie relikwii i sens ich intronizacji w parafii. „Dziś wprowadzamy do waszego kościoła relikwie tego, który dochował aż do śmierci wierności Panu Bogu. Niektórzy z nas mogą postawić pytanie: - Czy potrzebne są nam takie znaki, czy dziś w XXI wieku, ma jeszcze sens kult relikwii? Odpowiedzią na takie pytania mogą być słowa z homilii św. Jana Pawła II, który w setną rocznicę kanonizacji św. Rity, 20 maja 2000 r., tak powiedział: „Śmiertelne szczątki świętych i błogosławionych, które czcimy, są znamiennym znakiem, czego może dokonać Pan w ludzkiej historii, kiedy napotka pokorne serca otwarte na Jego miłość. Święci i błogosławieni głęboko zakorzenieni w miłości Chrystusa, znaleźli w swej wierze niezachwianą moc. Na ich przykładzie całkowitego zawierzenia się Bogu, w przejrzystej prostocie i niezłomnej wierności Ewangelii także i my możemy odnaleźć jasne wskazanie, jak być autentycznymi świadkami Chrystusa we współczesnych nam czasach”.
A zatem relikwie świętych są przede wszystkim znakiem ich nadprzyrodzonej obecności pośród nas. Oddając cześć relikwiom ostatecznie czcimy owych świętych, a przez to wielbimy samego Boga, który jest źródłem wszelkiej świętości i uświęcenia każdego człowieka. Ponadto relikwie są znakiem, który uświadamia nam, jak wiele Bóg może uczynić w życiu człowieka, żyjącego wiarą, nadzieją i miłością, czyli żyjącego po prostu Bogiem. Wreszcie – relikwie uświadamiają nam , że mamy u Boga szczególnych orędowników. Przypomina o tym Katechizm Kościoła Katolickiego, w którym czytamy: „Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości… nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi… Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą" (KKK 956). Relikwie są też dla nas znakiem, który powinien nas inspirować do tego, aby każdy z nas w codziennym życiu szedł drogą świętości, która prowadzi bezpiecznie do Domu Ojca… święci i błogosławieni przez swoją symboliczną obecność wśród nas w postaci relikwii przypominają, że oni wiary dochowali w stopniu heroicznym i dzięki temu otrzymali od Boga łaskę wspomagania tych, którzy za ich pośrednictwem w wiarą proszą o pomoc”.
Razem z bp. Andrzejem Kaletą Mszę św. koncelebrowali: ks. Wiesław Lenartowicz z Radomia, który pełni funkcję Kapelana Stanowego Pomocniczego, czyli zastępcy Kapelana Stanowego – abp. Wacława Depo, ks. Rafał Borecki kapelan Diecezjalny Rycerzy Kolumba oraz miejscowy ks. proboszcz Czesław Parkita, kapelan Rady w Łosieniu.
W uroczystości udział wzięło 9 rycerskich pocztów sztandarowych, czyli z Łosienia, Rembieszyc, Skorzeszyc, Złotnik, Chęcin, Szczekocin, Włoszczowy, Kielc – św. Jadwiga, Chmielnika oraz inni Zacni Goście.
Na zakończenie liturgii głos zabrał Wielki Rycerz Grzegorz Smolarczyk. Podziękował Zacnym Gościom za udział w uroczystości i zaprosił na wspólny rycerski obiad.
Po skończonych uroczystościach relikwie zostały umieszczone w specjalnym relikwiarium w nawie bocznej kościoła. Będą szczególnie, bo publicznie, czczone w ostatnią niedzielę każdego miesiąca na Sumie zwanej „Rycerską”, podczas której gromadzą się wszyscy Rycerze i ich rodziny.
Rycerze Kolumba (Rada nr 16263 imienia św. Jana Chrzciciela) działają w Parafii Łosień od roku 2015. Założeni na fundamencie zasad Miłosierdzia, Jedności, Braterstwa i Patriotyzmu – zostali powołani do istnienia w 1882 r. przez bł. ks. Michaela McGivneya, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut oraz grupę jego parafian. Ks. Michał wiedział, że nie może przyglądać się z boku, widząc że mężczyźni odchodzą z Kościoła. Zebrał grupę mężczyzn, którzy poprzez wspieranie siebie wzajemnie i formację w wierze umacniali swoje rodziny i zbliżali się do Kościoła. W ten sposób parafia stawała się centrum ich życia. Przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary. Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności. Łączył ich ideał… Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata.
Rycerze Kolumba pełnią niezwykle ważną rolę w Kościele w Polsce. Podejmują wiele dzieł charytatywnych i zajmują się duchową formacją mężczyzn. Rycerze Kolumba promują najbardziej wartościowe męskie postawy, zarówno jeśli chodzi o bycie mężem, ojcem, wychowawcą lub kapłanem. Uczą, że najważniejsze jest odpowiedzialne życie w wymiarze duchowym, społecznym i indywidualnym. Ich świadectwo wiary, wrażliwości na drugiego człowieka oraz współodpowiedzialność za innych znajduje piękny wyraz w codziennej działalności rycerzy. Bycie Rycerzem Kolumba oznacza bycie obrońcą rodziny. Rycerze Kolumba podejmują odpowiedzialność i pokazują jak destrukcyjnie działa na mężczyzn obojętność. Rycerz bierze odpowiedzialność za siebie, Kościół i rodzinę, by leczyć rany tego świata. Z tej wrażliwości i odpowiedzialności rodzą się akcje modlitewne i charytatywne, nawet jeśli nie będzie to pomoc spektakularna czy na masową skalę.
Trzeba pamiętać, że aktywność zewnętrzna u Rycerzy Kolumba łączy się ściśle z modlitwą, która poprzez łączność z Bogiem nadaje każdemu dobremu dziełu podwójny wymiar: sprawia, że taka aktywność nie tylko niesie dobro potrzebującym ale też stwarza niejako „od wewnątrz” tego który tę pomoc niesie. Szczególne więc pole aktywności Rycerskiej to modlitwa, i to nie tylko ta indywidualna modlitwa, o której przypomina Różaniec, który każdy z Rycerzy otrzymał wstępując do Zakonu, ale nade wszystko modlitwa całej Rady.
Ks. Czesław Parkita
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl