Ponad 100 osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie wraz z rodzicami i opiekunami spotkało się na wieczerzy wigilijnej z bp. Marianem Florczykiem w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kaplicy MB Ostrobramskiej, w homilii bp. Florczyk mówił o wartości, jaką osoby niepełnosprawne wnoszą we współczesny świat, o miłości i dobru, które z ich życia emanuje. Zauważył, że ich obecność pobudza do dobrych uczuć i czynów. Zaapelował o budowanie relacji opartych na miłości bliźniego.
„Biskup Marian od lat uczestniczy w naszych wigilijnych spotkaniach, organizowanych wcześniej w Wojewódzkim Domu Kultury, a od dwóch lat w Piekoszowie. Zna wszystkich z nazwiska i imienia” – mówi KAI Krystyna Ściwiarska, która w 1990 r. założyła pierwszy w regionie Klub Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, przekształcony w 1994 r. w Świętokrzyskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych. Młodzież uczy się tam rozwijać swoje talenty: literackie, muzyczne i plastyczne.
Uczestnicy spotkania zasiedli do wieczerzy wigilijnej przygotowanej przez kuchnię Domu dla Niepełnosprawnych, połamali się opłatkiem, wysłuchali koncertu kolęd i pastorałek zespołu osób niepełnosprawnych „Uśmiech”.
– „Najważniejsze, aby niepełnosprawni czuli się dobrze, aby budowały się więzi i wzajemne zaufanie. Muszą wiedzieć, że ktoś ich wspiera, komuś są potrzebni. Biskup Florczyk przez swoją przyjaźń i realną pomoc jest dla naszej młodzieży wprost nieoceniony” – mówi Krystyna Ściwiarska.
W roczny harmonogram pracy środowiska wpisane jest kilka stałych elementów: tzw. „majówka z Księdzem Biskupem”, wiosenny plener nad Wierną i wystawy poplenerowe, turnusy wakacyjne w górach lub nad morzem, kilka pielgrzymek do wybranych sanktuariów ( w tym roku do Ostrej Bramy), wernisaże najbardziej utalentowanej grupy, która zdobyła uznanie także poza granicami kraju, m.in. w Stanach Zjednoczonych, spotkania Bożonarodzeniowe i Wielkanocne, udział w festiwalach i przeglądach twórczości niepełnosprawnych w całej Polsce.
Stowarzyszenie zrzesza ok 200 osób. Mieszkają one w Kielcach i kilku okolicznych gminach, przeważnie z terenu Gór Świętokrzyskich.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl